FIFA ia atitudine după calificarea Realului: "Nu mai putem continua aşa!". Infantino condamnă penalty-ul acordat de Michael Oliver

12 apr 2018 38777 afişări Comentează şi tu Liga Campionilor

Scandalul din finalul meciului Real Madrid - Juventus a devenit viral în scurt timp, iar ultimul om care a luat atitudine este preşedintele FIFA, Gianni Infantino. Aflat la un eveniment organizat de forul internaţional la Buenos Aires, italianul a spus că fotbalul nu mai poate continua fără arbitrajul video. Real Madrid s-a calificat în semifinale graţie unui gol marcat de Cristiano Ronaldo, în minutul 90+7, dintr-un penalty comis de Benatia.

"Nu mai putem continua aşa! În timp ce întreaga lume poate vedea reluările, arbitrii sunt singurii care nu au la dispoziţie reluările, astfel, nu-şi pot corecta greşelile. Acest lucru trebuie să ia sfârşit. Sistemul VAR îi va ajuta. Fotbalul este un joc, iar noi trebuie să ne asigurăm că este cât se poate de transparent. Cu ajutorul VAR, vom trece de la o greşeală la fiecare trei meciuri, la una la 19 partide", a spus Infantino.

Juventus a reuşit să revină de la 3-0, în returul cu Real Madrid, după umilinţa de la Torino. "Zebrele" au condus cu 3-0 până în minutul 90+3, când Benatia l-a faultat pe Vazquez în supraţa de pedeapsă. Aribtrul Michael Oviler a ezitat pentru moment, după care a acordat penalty. Ronaldo a transformat după câteva minute de parlamentări, cu mult sânge rece, astfel că revenirea oaspeţilor a fost anulată.