Ce simte un superstar când ştie că totul depinde de el? Reacţia lui Ronaldo, la finalul unui meci de neuitat

12 apr 2018 11728 afişări Comentează şi tu Liga Campionilor

Real Madrid - Juventus 1-3. La capătul a 98 de minute care vor rămâne în memoria microbiştilor, Cristiano Ronaldo a vorbit despre penalty-ul controversat primit de Real Madrid, dar şi despre cum s-a simţit în minutele care au trecut din momentul în care Michael Oliver a arătat punctul cu var şi execuţia sa perfectă.

Pentru superstarul portughez, nu există nicio discuţie privind corectitudinea deciziei lui Michael Oliver. Prezent la doi metri de fază, după ce a recentrat inspirat, Ronaldo crede că se impunea acordarea loviturii de la 11 metri, pentru că Lucas Vazquez ar fi fost faultat într-o poziţie iminentă de gol: "Nu înţeleg de cei de la Juventus au protestat faţă de decizia arbitrului. A fost penalty. Dacă nu era faultat din spate, Lucas ar fi înscris cu siguranţă", a spus Ronaldo, la finalul meciului, pentru ca mai apoi să atragă atenţia că euforia calificării dramatice nu trebuie să-i destabilizeze pe colegii săi: "Sunt foarte bucuros cu această calificare în semifinalele Ligii Campionilor, dar trebuie să o luăm meci cu meci, nu să ne gândim la trofeu. Acum ne aflăm abia în semifinale".

Din momentul în care Real a primit penalty şi până la golul decisiv al lui Ronaldo au trecut mai bine de patru minute, iar lusitanul a vorbit despre cum a resimţit presiunea: "Minutele de dinainte să execut penalty-ul mi s-au părut o eternitate. Aveam pulsul foarte mare, dar am vrut să mă calmez, pentru că ştiam că şutul meu era decisiv. Îi mulţumesc lui Dumnezeu că am reuşit să marchez şi să mergem mai departe".