Bayern Munchen, revenire fabuloasă în fața lui Real Madrid! Sane și Kane au întors rezultatul în 4 minute: spaniolii au contestat penalty-ul din care a marcat englezul!

• Publicat:
  • Actualizat:

Bayern Munchen dă lovitura în debutul părții secunde cu Real Madrid și întoarce scorul în doar patru minute prin Sane și Kane. Spaniolii au contestat penalty-ul care a adus-o în avantaj pe formația germană.

Bayern Munchen primește vizita celor de la Real Madrid, în manșa tur a semifinalelor din Liga Campionilor. Partida este una extrem de intensă cu faze importante de ambele părți. Real Madrid a intrat în avantaj la pauză, dar la revenirea de la cabine bavarezii au fost mai periculoși în atac și au făcut remontada în doar patru minute.

Bayern Munchen revine spectaculos în fața lui Real Madrid prin reușitele lui Sane și Kane

Bayern Munchen demonstrează încă o dată că nu e de joacă cu nemții și știi că ești învingător doar după ce aceștia s-au urcat în autocar. Vinicius a deschis scorul în minutul 24 pentru madrileni și lucrurile păreau că vor lua o întorsătură nefavorabilă pentru bavarezi chiar la ei acasă. Pauza le-a fost de bun augur germanilor, care au revenit mai montați pe teren și au restabilit egalitatea la doar opt minute de la reluarea jocului.

Leroy Sane a restabilit egalitatea în minutul 53 cu un șut la colțul scurt. Patru minute mai târziu, Jamal Musiala a fost faultat în careu și Bayern a primit lovitura de la 11 metri, transformată de Harry Kane.

Spaniolii au contestat penalty-ul din care a marcat englezul Harry Kane

Lucas Vasquez a întins piciorul în fața lui Jamal Musiala și jucătorul bavarezilor a căzut în careul advers. Centralul a arătat imediat punctul cu var fără ezitare. Spaniolii au contestat vehement decizia arbitrului, dar nici VAR nu a intervenit, astfel că Harry Kane a transformat lovitura de pedeapsă și a întors scorul.

Vezi aici faza cu faultul asupra lui Musiala.

Primul gol al partidei reușit de Vinicius Jr., pentru formația oaspete, a marcat și o performanță greu de egalat, în tricoul madrilenilor. Atacantul brazilian este primul jucător care este implicat direct în 30 de goluri (15 reușite și 15 pase de gol) într-un sezon din Liga Campionilor, de la începutul sezonului 2021-2022.

Bayern și Real Madrid au avut 26 de confruntări directe, de-a lungul timpului. În ultimii 12 ani s-au întâlnit doar de opt ori, iar ultimul meci direct a avut loc în 2018, tot în semifinalele Ligii Campionilor. Atunci, Real Madrid reușea să se impună în dublă manșă, 4-3 la general.

Redactor la Prosport.ro din 2024, cu o experiență în presa online de peste zece ani. A colaborat cu publicații precum adevarul.ro și bravonet.ro. De-a lungul carierei de jurnalist a scris pe domenii cum ar fi economic, politic, social, afaceri, lifestyle și sport. Absolvent al Facultății de ... citește mai mult