La 36 de ani a cerut eutanasierea prin injecție. Durerile prea mari l-au determinat să ia decizia

Răzvan Lunga
La 36 de ani a cerut eutanasierea prin injecție. Durerile prea mari l-au determinat să ia decizia

Un suporter al unei echipe din Columbia a cerut să fie eutanasiat prin injecție la doar 36 de ani. Durerile insuportabile l-au făcut să recurgă la gestul macabru.

Acesta a vrut să pună capăt chinului și a decis să își curme suferința.

La 36 de ani a cerut eutanasierea prin injecție. Durerile prea mari l-au determinat să ia decizia

Javier Acosta, un suporter extrem de dedicat al echipei Millonarios, nu a mai rezistat și a cerut eutanasierea. După cinci ani de chin și de durere, bărbatul a decis să își curme suferința.

Acosta a contractat la o piscină bacteria care cauzează osteomielita, iar de atunci boala a început să îi afecteze tot mai mult țesutul osos, anunță presa din Grecia.

Ulterior, suporterul a făcut leucemie, iar lucrurile s-au agravat. Sătul să mai trăiască în chin și suferință, Acosta a decis să fie eutanasiat. Bărbatul și-a lăsat în urmă soția și fetița.

Acosta era dezamăgit că nu își va putea vedea fiica crescând, însă a spus că va face asta din cer.

„Nici măcar morfina nu mai poate face nimic. Voi fi eutanasiat prin injecție. E greu, dar măcar așa mă voi relaxa. Familia mă susține, știe că e cel mai bine.

Nu mai rezist. Mă doare că nu-mi voi vedea fiica crescând, dar o voi face din cer”, spunea Acosta cu puțin timp înainte de procedura care e legală în Columbia din 1997 încoace.

Deși a slăbit foarte mult în ultima vreme, Acosta găsea cumva puterea să își mențină zâmbetul pe buze. Acesta se bucura foarte tare când era vizitat de cei dragi.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]