Acasa » Fotbal Extern » „L-am lovit şi mi-a băgat mâna în gât. Am vrut să plec de la Real Madrid”. Marcelo a dezvăluit cum a sărit să se bată cu Cristiano Ronaldo şi ce a urmat

„L-am lovit şi mi-a băgat mâna în gât. Am vrut să plec de la Real Madrid”. Marcelo a dezvăluit cum a sărit să se bată cu Cristiano Ronaldo şi ce a urmat

„L-am lovit şi mi-a băgat mâna în gât. Am vrut să plec de la Real Madrid”. Marcelo a dezvăluit cum a sărit să se bată cu Cristiano Ronaldo şi ce a urmat
Foto: Profimedia 07.03.2025

Marcelo, fostul mare internațional brazilian, a povestit cum s-a luat la bătaie cu Cristiano Ronaldo, cu doar câteva luni înainte cu starul portughez să semneze cu Real Madrid.

Ex-fundașul stânga dezvăluie că a vrut chiar să părăsească gruparea de pe „Bernabeu” atunci când a aflat că atacantul lusitan va semna cu gruparea „galacticilor”.

Marcelo a dezvăluit cum s-a luat la harță cu Cristiano Ronaldo și apoi a vrut să plece de la Real Madrid. „L-am lovit şi mi-a băgat mâna în gât”

Brazilianul Marcelo s-a alăturat lui Real Madrid în anul 2006, după ce a fost achiziționat de la Fulminense, și a petrecut 16 ani în tricoul blanco. Numai că, imensa sa cariera ar fi putut arăta cu totul altfel dacă la trei ani de la sosirea pe „Bernabeu” ar fi luat decizia capitală să plece de la echipă. Motivul este de-a dreptul uluitor, scrie givemesport.com.

Totul a plecat de la un meci Portugalia – Brazilia, scor 2-6, dispută în care Marcelo și Ronaldo au fost adversari pe teren numai șapte minute. Destul timp ca între ei să înceapă conflictul.

„Relația mea cu Cristiano a început cu o bătaie. L-am lovit cu piciorul. A fost foarte rapid, a trecut, dar mi-a dat un cot, iar eu l-am lovit și el mi-a băgat mâna de gât. Am încercat și eu, dar era foarte înalt”, a dezvăluit Marcelo pentru La Revuelta.

Marcelo nu a uitat de acestă „război” și, când a aflat că Ronaldo urma să semneze cu Real Madrid, s-a gândit imediat să plece de la echipa blanco: „Am primit mesajul că Madridul îl va semna peste două luni. Și m-am gândit, plec”.

Au ajuns până la urmă „frați”. Mesajul lui CR la retragerea brazilianului spune totul

La sfârșitul anului trecut, în luna noiembrie, Marcelo a decis să spună stop carierei sale incredibile. Cristiano Ronaldo nu a rămas indiferent și a postat un mesaj pe X în care l-a felicitat pe fostul să coechipier pentru realizările fabuloase ca fotbalist. Iată cum, din dușmani, la început, cei doi au ajuns mai mult decât prieteni, iar CR l-a flatat și l-a numit chiar „fratele meu”.

„Fratele meu, ce carieră incredibilă ai avut! Am trăite multe momente împreună. Au fost ani plini de realizări, victorii și momente de neuitat. Ai fost mai mult decât un coechipier. Ai fost un adevărat tovarăș, în viața mea. Mulțumesc pentru tot, prietene! Îți doresc toate cele bune în această nouă etapă a vieții tale”, a fost mesajul transmis de Cristiano Ronaldo, pe pagina sa oficială de X.

Cristiano Ronaldo și Marcelo au fost colegi la Real Madrid între 2009 și 2018, iar împreună au ridicat 4 trofee al Ligii Campionilor cu gruparea de pe „Bernabeu”.