Meciul Barcelona – Celta Vigo a fost oprit pe finalul primei reprize. Un fan a avut nevoie de intervenția medicilor și, conform, protocolului, arbitrul i-a chemat pe jucători la marginea terenului.
În minutul 40, Lamine Yamal a transformat un penalty pentru Barcelona, obținut tot de starul catalanilor. În timpul execuției, s-a accidentat, dar medicii nu au intrat pe teren deoarece își îndreptau atenția în tribune, unde un spectator se simțea foarte rău.
Un spectator a avut nevoie urgent de intervenția medicilor și meciul s-a oprit. Ar fi suferit un stop cardiac, dar echipa medicală a reușit să îl resusciteze și a părăsit stadionul pe targă, în aplauzele celorlalți spectatori, notează Marca.
Portarul naționalei României speră să pună capăt seriei dezastruoase din ultima lună în care a încasat, în medie, 3 goluri per meci. Nici duelul cu Barcelona nu a început prea bine. Lamine Yamal a transformat un penalty fără emoții, iar echipa românului riscă să piardă la scor și meciul de pe Camp Nou.
Ionuț Radu a asistat la momentul în care un fan din tribune a avut nevoie de intervenția de urgență a medicilor. Acesta a suferit un stop cardiac, dar după câteva minute în care a fost resuscitat, ar fi fost stabilizat de medici, așa cum s-a observat din reacția fanilor. Au aplaudat în momentul în care persoana a fost transportată pe targă către ambulanță. La TV nu s-au putut vedea imagini din zona în care au intervenit medicii, conform protocolului impus de UEFA.
Înaintea acestui meci, Celta Vigo ocupa locul 6 cu 44 de puncte. Pentru catalani, o victorie în fața echipei lui Ionuț Radu ar însemna că titlul ar fi din ce în ce mai aproape. Cu 6 etape rămase de disputat, elevii lui Hansi Flick ar avea un avans de 9 puncte față de Real Madrid.
Lamine Yamal s-a accidentat în momentul execuției penaltiului. Sunt vești proaste și pentru naționala Spaniei deoarece starul spaniol ar putea rata Campionatul Mondial din această vară.