Tunisia a învins Algeria, scor 2-1, în grupa B a Cupei Africii pe Naţiuni. Naţionala lui Mahrez, la un pas de eliminare

19 ian 2017 1191 afişări International

Tunisia a câştigat, joi, meciul cu Algeria, scor 2-1, la Franceville, Gabon, în grupa B a Cupei Africii pe Naţiuni.

Tunisia a deschis scorul în minutul 50, după autogolul fundaşului algerian Mandi. Naim Sliti, atacantul clubului francez Lille, a înscris în minutul 65, din penalty. Algerianul Sofiane Hanni, de la Anderlecht, a stabilit scorul final în minutul 90+1.

Algeria: Asselah - Ghoulam, Bensebaini, Meftah, Mandi - Ghezzal (Bounedjah 69'), Brahimi (Hanni 74') - Guedioura (Abeid 90+3'), Mahrez, Bentaleb - Slimani. Selecţioner: Georges Leekens.

Tunisia: Mathlouthi (Jridi 87') - Maaloul, Abdennour, Nagguez, Ben Youssef - Sliti, Ben Amor, Sassi - Khazri (Ali Yacoubi 73'), Msakni, Akaichi (Khenissi 78'). Selecţioner: Henryk Kasperczak.

În clasamentul grupei B a Cupei Africii pe Naţiuni, Tunisia şi Senegal au câte 3 puncte, iar Algeria şi Zimbabwe au câte un punct. De la ora 21.00, Senegal şi Zimbabwe se confruntă tot la Franceville.