Tragedie în Germania. Fotbalistul de 25 de ani a murit: Bundesliga este în doliu

Andrei Preotu
Tragedie în Germania. Fotbalistul de 25 de ani a murit: Bundesliga este în doliu
Regensburg trauert um Profi Agyemang Diawusie. ARCHIVFOTO Agyemang DIAWUSIE Dresden, Aktion,Zweikampf gegen Alexander LUNGWITZ FCB, Fussball 3.Liga,Liga3, FC Bayern Muenchen Amateure-Dynamo Dresden 3-0 am 02.10.2020 in Muenchen GRUENWALDER STADION. DFL REGULATIONS PROHIBIT ANY USE OF PHOTOGRAPHS AS IMAGE SEQUENCES AND/OR QUASI-VIDEO. *** Regensburg mourns professional Agyemang Diawusie ARCHIVE PHOTO Agyemang DIAWUSIE Dresden , action,duel against Alexander LUNGWITZ FCB , Football 3 Liga,Liga3, FC Bayern Muenchen Amateure Dynamo Dresden 3 0 on 02 10 2020 in Munich GRUENWALDER STADION DFL REGULATIONS PROHIBIT ANY USE OF PHOTOGRAPHS AS IMAGE SEQUENCES AND OR QUASI VIDEO,Image: 824992403, License: Rights-managed, Restrictions: Credit images as "Profimedia/ IMAGO", Model Release: no

Tragedie în fotbalul din Germania! A murit atacantul lui Regensburg, Agyemang Diawusie, la doar 25 de ani.

Vârful ar fi murit „din cauze naturale”: deocamdată, nu se știe cum s-a produs exact decesul fulgerător al atacantului care evolua în al treilea eșalon din Bundesliga.

Tragedie în Bundesliga! A murit un fotbalist de 25 de ani

Agyemang Diawusie a murit la 25 de ani, iar germanii sunt șocați de această dispariție prematură a celui care a făcut junioratul și la Leipzig.

„Familia noastră este cu gândul la familia, prietenii apropiați și cei care l-au cunoscut pe Agyemang”, au scris cei de la Regensburg, într-un comunicat. „Cum situația este una teribilă, cerm ca intimitatea familiei sale să fie respectată”, a completat clubul din al treilea eșalon al fotbalului german.

„Suntem șocați. Sincere condoleanțe familiei, prietenilor și SSV Jahn. Odihnește-te în pace, Agyemang Diawusie“, au transmis și cei de la Stuttgart.

Născut la Berlin, vârful a jucat în naționala U19 a Germaniei în 2016.

Agyemang Diawusie a ajuns la Regensburg în vara acestui an și a prins 16 meciuri pentru clubul bavarez, care în sezonul precedent a retrogradat din Zweite Bundesliga.

Ultimul meci oficial al vârfului a fost cel cu TSV 1860 Munchen, de pe 4 noiembrie. Atunci, Diawusie a jucat 38 de minute, iar echipa sa, Regensburg, s-a impus la limită, scor 1-0.

Cu 37 de puncte acumulate, Regensburg este pe primul loc în campionat, fiind mare favorită la promovarea în Zweite Bundesliga. Pe locul al doilea se află Dynamo Dresden, fosta echipă a lui Diawusie.

„Condoleanțe. Gândurile noastre sunt la familie, rude și prieteni și la club. Odihnește-te în pace, Agyemang Diawusie”, a fost mesajul clubului Hamburger SV.

  • 15 meciuri în Zweite Bundesliga a strâns atacantul german
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]