Record de longevitate în fotbal! Legendarul jucător Kazuyoshi Miura a semnat un nou contract cu Yokohama înainte cu o lună de a împlini 54 de ani!

Record de longevitate în fotbal! Legendarul jucător Kazuyoshi Miura a semnat un nou contract cu Yokohama înainte cu o lună de a împlini 54 de ani!

Cel mai bătrân marcator din fotbalul japonez, Kazuyoshi Miura, a semnat o nouă înțelegere cu clubul său, care îi va permite să evolueze pentru încă un sezon la cel mai înalt nivel al fotbalului asiatic.

Veteranul din atacul lui Yokohama va împlini 54 de ani pe 26 februarie, cu o zi înainte de reluarea competiției din Țara Soarelui Răsare.

Kazuyoshi Miura a doborât toate recordurile, după ce a semnat la 53 de ani un nou contract cu Yokohama din prima divizie a Japoniei

„King Kazu”, cel mai în vârstă marcator din fotbalul profesionist japonez, se va afla astfel la cel de al 17-lea sezon în tricoul celor de la Yokohama și la al 36-lea sezon în care joacă la nivelul primei divizii din Japonia.

Miura va împlini venerabila vârstă de 54 de ani pe 26 februarie, cu o zi înainte de startul sezonului din J1.

În luna septembrie a anului trecut el a devenit cel mai bătrân jucător din istoria primei divizii japoneze la meciul contra rivalilor de la Kawasaki Frontale, la vârsta de 53 de ani și 210 zile, și a mai evoluat apoi încă 3 partide din sezon pentru Yokohama.

Miura a jucat titular contra celor de la Kawasaki și a purtat banderola de căpitan în meciul în care a reușit să rămâîn teren 53 de minute înainte de a fi înlocuit.

Veteranul de 53 de ani a declarat după încheierea partidei: „Când am intrat pe gazon am simțit o dorință arzătoare de a-mi face datoria și de a strânge la un loc toate sentimentele coechipierilor mei în acea banderolă de căpitan”.

Ultimul gol marcat de Miura a venit în martie 2017, când a înscris în meciul câștigat cu 1-0 contra lui ThespaKusatsu Gunma în a doua divizie japoneză. El a devenit astfel la 50 de ani și 14 zile cel mai în vârstă jucător care marchează într-un meci din fotbalul profesionist japonez.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
Victoria cu Anglia poate costa scump Argentina. FIFA analizează gestul jucătorilor
Mediafax
Rezultatul AUTOPSIEI lui Gabi Mureșan. Care a fost cauza morții, de fapt
Cancan.ro
„Au vopsit locul peste noapte”. Pățania unui șofer care a parcat legal într-o destinație populară de vacanță, dar a fost amendat
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cum arată Alina Laufer după ce și-a făcut lifting facial! Nimeni nu o mai recunoaște: „Am apelat la această soluție. Sunt obsedată de perfecțiune”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Bulă își duce BMW-ul în service: - Face un zgomot ciudat!
Râzi cu lacrimi
Care este diferența dintre praf de copt și bicarbonat de sodiu?
Descopera.ro
Scandal de zeci de mii de euro între o influenceriță și furnizorii ei de chinezării. Afacerea care trebuia să-i aducă profit s-a transformat într-un coșmar!
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Experții avertizează: GTA VI poate daună vieții de cuplu
Go4Games
Tren de mare viteză, oprit de urgență pentru că s-a terminat… hârtia igienică. S-a întâmplat în Germania
Promotor.ro