Malta - Spania şi Norvegia - Suedia, în grupa României. Final dramatic, cu goluri în minutele 90+1 şi 90+7 la Oslo. Clasamentul după două etape

26 mar 2019 28216 afişări International

Spania şi-a respectat blazonul şi a câştigat în Malta, 2-0, graţie unei duble a lui Alvaro Morata, în timp ce derby-ul nordic dintre Norvegia şi Suedia a fost unul dramatic. Conduşi cu 2-0 în minutul 70, învingătorii României din prima etapă au revenit fabulos, prin Claesson şi dubla lui Quaison, dar Kamara a egalat în minutul 90+7.

• 6. Insulele Feroe 0p

Etapa viitoare, a treia, se joacă Insulele Feroe - Spania, Norvegia - România şi Suedia - Malta, în meciuri programate pe 7 iunie 2019.

Malta - Spania 0-2 (Morata 31, 73) - video aici

Malta: Bonello - Mbong (R. Muscat 65), Z. Muscat, Caruana (Micaleff 85), S. Borg, Zerafa - Mintoff (Mifsud 69), Fenech, Guillaumier - Nwoko

Rezerve: N. Vella, Haber -  Grech,   D.Vella, Montbello, Camilleri, Kristensen, Grech, N. Muscat

Antrenor: Raymond Farrugia

Spania: Kepa - S. Roberto, S. Ramos, Hermoso, Gaya - Canales, Rodri, Saul (Jesus Navas 65) - Asensio, Morata (Rodrigo 78), Bernat (Muniain 56)

Rezerve: De Gea, Pau Lopez - S. Gomez, I. Martinez, S. Busquets, Ceballos, Mata, J. Alba,  Parejo

Antrenor: Roberto Moreno Gonzalez (asistent)

Minutul 73: MORATA FACE DUBLA! Aruncat în luptă în minutul 65 în locul lui Saul, Jesus Navas îi pune mingea pe tavă lui Alvaro Morata şi vârful lui Atletico înscrie cu capul, din câţiva metri.

Minutul 45+1: Pauză, după o repriză dominată copios de Spania. 'Furia Roja' are posesie 80%, zece şuturi spre poartă, trei pe poartă şi două cornere. În mod normal, mai vin goluri în repriza a doua.

Minutul 31: GOL SPANIA! Servit de Hermoso, Morata se întoarce cu un adversar în spate, apoi înscrie norocos, la colţul lung, cu ajutor din partea portarului Bonello.

Minutul 1: A început partida în care spaniolii pleacă cu prima şansă.

Norvegia - Suedia 3-3 (Johnsen 41, Josh King 59, Kamara 90+7 / Claesson 70, Quaison 87, 90+1)- video aici

Norvegia: Jarstein - Elabdellaoui, Nordtveit, Ajer, Aleesami - Odegaard, Selnaes, Henriksen, Elyounoussi (Kamara 72) - Johnsen (Sorloth 90+3), King

Rezerve: Bratveit, Grytebust - Hovland, Rosted, Johansen, Sorloth, T. Elyounoussi, Fossum, Daehli, Svensson, Linnes

Antrenor: Lars Lagerback

Suedia: Olsen - Krafth, Helander, Granqvist, Augustinsson - S. Larsson (Isak 62), Ekdal (Svensson 66), Olsson, Claesson - Quaison, M. Berg

Rezerve: Johnsson, Nordfeldt - Lustig, Fransson,Tinnerholm, Larsson, Papagiannoupoulos, Andersson, Durmaz, Sema

Antrenor: Jan Andersson

Minutul 90+7: GOL NORVEGIA! Gazdele dau lovitura în al şaptelea minut de prelungire, prin Kamara! Se termină 3-3 şi reuşita vârfului introdus pe teren în minutul 72 e o veste cum nu se poate mai bună pentru România!

Minutul 90+1: GOL SUEDIA! Quaison marchează un gol care se poate dovedi vital la finalul preliminariilor. Pe contraatac, centrarea lui Claesson efectiv îl loveşte în câţiva metri şi se duce în poartă. Noroc teribil pentru suedezi, care vor ocupa o poziţie ideală, cu victorii la România şi Norvegia, contracandidatele la locul al doilea.

Minutul 87: GOL SUEDIA! Quaison, vârful care a deschis scorul în meciul câştigat de nordici în faţa României (2-1 la Stockholm) înscrie cu un şut deviat de la 25 de metri!

Minutul 70: GOL SUEDIA! Oaspeţii primesc un penalty din partea italianului Rocchi după o ţinere şi un joc periculos la Claesson, căpitanul Granqvist ratează, dar acelaşi Claesson, marcator şi în poarta României, se mişcă repede şi marcehază pe respingere.

Minutul 63: BARĂ SUEDIA, A DOUA! Albin Ekdal e pus foarte bine în valoare, trage din apropiere, dar nu face decât să nimerească bara din stânga.

Minutul 59: GOL NORVEGIA! Servit perfect de Henriksen, Josh King, atacantul lui Bournemouth, marchează cu capul, din apropiere.

Minutul 45+1: Pauză şi la Oslo, cu un rezultat croit, parcă, să confirme aşteptările. La aceste scoruri, Spania e lider, cu şase puncte, iar Norvegia, Suedia şi România au câte trei puncte.

Minutul 41: NORVEGIA DESCHIDE SCORUL! O centrare din dreapta şi o ieşire proastă a lui Olsen creează o mare şansă, Josh King aruncă mingea în faţa porţii, iar Johnsen o trimite în plasă!

E un rezultat decent pentru noi, în contextul în care Cosmin Contra îşi doreşte orice alt rezultat în afara victoriei Suediei.

Minutul 38: Echilibru în duelul contracandidatelor României la locul al doilea în grupă: 48%-52% la posesie, 3-6 la şuturi spre poartă, 0-2 la şuturi pe poartă, 0-4 la cornere.

Minutul 34: Replica Suediei. Seb Larsson e găsit într-o poziţie bună în careu, se înalţă şi reia cu capul, dar trimite peste poartă.

Minutul 15: Ocazie Norvegia! Josh King reia cu capul, de la 11 metri, dar nimereşte doar bara transversală a porţii lui Olsen.

Minutul 1: A început partida de la Oslo.

20:30 Emil Forsberg, vedeta Suediei cotată la 25 de milioane de euro, nu se află în lot ca urmare a conflictului de la finalul meciului cu România.