Acasa » Fotbal Extern » International » Guus Hiddink a demisionat de la naționala Olandei

Guus Hiddink a demisionat de la naționala Olandei

Federația Olandeză de Fotbal (KNVB) a anunțat că Guus Hiddink a demisionat din funcția de selecționer, cu un an înainte de expirarea mandatului, informează uefa.com.
Guus Hiddink a demisionat de la naționala Olandei

Federația Olandeză de Fotbal (KNVB) a anunțat că Guus Hiddink a demisionat din funcția de selecționer, cu un an înainte de expirarea mandatului, informează uefa.com.

„Îmi pare rău că lucrurile s-au terminat așa. A fost o onoare să fiu selecționer al Olandei pentru a doua oară și îi urez succesorului meu noroc în drumul spre Euro-2016„, a declarat Hiddink.

În vârstă de 68 de ani, Hiddink a preluat naționala Olandei anul trecut, după plecarea lui Louis van Gaal. El a condus prima oară naționala în perioada 1994-98, ducând echipa în sferturile de finală ale Euro-’96 și în semifinalele Cupei Mondiale din 1998. De asemenea, el a condus naționala Coreei de Sud în semifinalele Cupei Mondiale din 2002 și naționala Rusiei în semifinalele Euro-2008.

Locul lui Hiddink la naționala Olandei va fi luat de secundul acestuia, Danny Blind.

Mediafax

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]