File de poveste cu adversara Astrei din Europa League. Cinci ani de la “minunea de la Liberec”

31 iul 2014 3057 afişări Comentează şi tu Fotbal Extern
  • Slovan Liberec este un nume de referinţă pentru istoria participărilor româneşti în cupele europene. În ediţia 2009-2010 a Europa League, Dinamo elimina formaţia cehă după o partidă pe care foarte mulţi specialişti au numit-o “Minunea de la Liberec”

Ediţia 2009-2010 a Europa League a fost prima din istoria competiţiei care a înlocuit Cupa UEFA. Dinamo a disputat un play-off pentru intrarea în grupele acestei întreceri, iar acea dublă manşă i-a scos în cale formaţia Slovan Liberec. Cehii se întâlneau pentru prima oară cu o echipă din România şi se deplasau în Bucureşti pentru jocul tur.

Pe 20 august 2009, “câinii” erau conduşi cu scorul de 2-0 în minutul 86. Fanii nu au putut să suporte umilinţa suferiţă. Drept urmare, aproximativ 200 de suporteri din Peluza “Cătălin Hîldan” au rupt gardul de protecţie şi pătruns pe pista de atletism din jurul gazonului stadionului din şoseaua Ştefan cel Mare. În urma acestor incidente, arbitrul Thomas Einwaller a decis să oprească jocul în minutul 88. Dinamo a pierdut turul cu 3-0 la masa verde şi a fost nevoită să organizeze două meciuri fără spectator în cupele europene.

Suspans la cote extreme în Cehia

Poate că nici cei mai optimişti suporteri dinamovişti nu visau la scenariul care a fost consemnat la returul din Cehia. Dario Bonetti, antrenorul echipei din “Groapă”, trebuia să se dezică de jocul italienesc pe care îl implementase şi să atace pentru a încerca să obţină  o victorie miraculoasă, la trei goluri diferenţă.

Dinamo a început perfect şi Andrei Cristea a înscris în minutul 3. Jocul a consemnat ocazii de ambele părţi, dar, până în pauză, bucureştenii au avut ocaziile foarte mari. Cea mai importantă s-a petrecut în minutul 43, când Ianis Zicu a executat o lovitură liberă de la 18 metri de poartă. Mingea trimisă de fostul fotbalist al Farului a lovit bara transversală. În minutul 58, Marius Niculae a şutat violent din unghi, iar balonul a trecut pe sub portarul Hauzr. Era 2-0 şi se prefigura o minune

Presiunea “câinilor” a fost din ce în ce mai accentuată în a doua repriză, iar, rând pe rând, Adrian Cristea, Gabriel Torje, Marius Niculae sau Gabriel Boştină au încercat să obţină golul trei. Reuşita a venit tot de la “Săgeata” Niculae, în minutul 81. Acesta a reluat în poartă mingea respinsă în faţă de goalkeeperul cehilor. În prealabil, Claudiu Niculescu şutase din marginea careului. Dubla manşa intra în prelungiri în pofida faptului că Dinamo plecase cu un deficit ce părea insurmontabil.

20 penalty-uri pentru o calificare istorică

Cele 30 de minute de prelungiri nu au putut departaja cele două formaţii. Totul s-a decis în urma loteriei loviturilor de departajare. Zicu a ratat primul, dar Gecov a “restabilit” egalitatea la scurt timp după un penalty executat peste poartă. Toţi jucătorii pregătiţi de Bonetti, cu excepţia portarului Matache, au tras de la 11 metri în cadrul acelei loterii. Portarul român a parat şutul lui Liska, iar fotbaliştii dinamovişti au declanşat fiesta pe gazonul din Liberec.

O minune care nu părea posibilă era realizată, iar clubul din şoseaua Ştefan cel Mare se califica în grupele Ligii Europa, fiind a patra echipă din România care realizează această performanţă în acel sezon. Steaua, Poli Timişoara şi CFR obţinuseră deja tichetele de acces în această fază a competiţiei.

Dublă înfrângere cu CFR

Slovan a întâlnit CFR Cluj, campioana României, în dubla din turul trei preliminar al ediţiei 2012-2013 a Ligii Campionilor. Ardelenii, care obţinuse al treilea titlu naţional din istorie, au reuşit să elimine trupa din Liberec după 1-0 pe stadionul “Dr. Constantin Rădulescu” şi 2-1 în Cehia. Formaţia finanţată de Arpad Pazkany a făcut istorie în acel sezon, reuşind să obţină zece puncte într-o grupă cu Manchester United, Galatasaray şi Braga.