Acasa » Fotbal Extern » Europa League » Vinovații găsiți de Gigi Becali, deși unuia i-a greșit țara: „Oameni de doi lei”

Vinovații găsiți de Gigi Becali, deși unuia i-a greșit țara: „Oameni de doi lei”

Vinovații găsiți de Gigi Becali, deși unuia i-a greșit țara: „Oameni de doi lei”
Foto: Mediafax Foto

Gigi Becali a găsit vinovații pentru înfrângerea echipei sale din runda 3 a UEFA Europa League, contra italienilor de la Bologna. Latifundiarul din Pipera a pus tunurile pe brigada de arbitri din Lituania. De supărare, omul de afaceri a greșit și țara asistentului din camera VAR.

FCSB a pierdut al doilea meci consecutiv în UEFA Europa League, împotriva celor de la Bologna, scor 2-1. În prima repriză, italienii au „zburat” pe teren și s-au distrat cu vedetele campioanei Superligii. În partea a doua, pe fondul unor schimbări în tabăra „roș-albastră”, oaspeții au făcut un pas în spate, dar nu a fost suficient pentru revenire.

Gigi Becali a pus tunurile pe brigada de arbitri de la FCSB – Bologna 1-2

În stilu-i clasic, Gigi Becali a criticat jucătorii de la FCSB pentru lejeritatea cu care au tratat fazele în prima repriză a meciului cu Bologna. Vinovații zilei au fost Adrian Șut, Baba Alhassan și Octavian Popescu. Apoi, latifundiarul din Pipera a trecut la brigada de arbitri, pe care i-a denumit „oameni de doi lei”.

„N-am comentat niciodată arbitrajul în Europa, chiar dacă s-a mai greșit pe ici, pe colo. Dar așa ceva?! Toate duelurile au fost numai împotriva noastră. Scapă Bîrligea, doar îl împinge puțin cu umărul pe ăla și se dă fault în atac. Nici nu s-a comparat cu împingerea ăluia cu două mâini, în careu (n.r – asupra lui Bîrligea).

Știi care e treaba? În camera VAR au pus nu știu ce arbitru polonez (n.r – arbitrul VAR a fost olandezul Jeroen Manschot). Oameni din ăștia de doi lei cărora le e frică de italieni, de Occident. Sunt mulți din țările astea ex-comuniste care divinizează Occidentul. Le e teamă că nu știu e italian e șef de arbitri.

Asta este. Noi trebuie să înțelegem un lucru și să nu ne amărâm. Suntem țară mică și trebuie să ne împăcăm cu ideea”, a spus Gigi Beclai, la finalul meciului cu Bologna, conform celor de la Fanatik.

FCSB, out din Europa League la acest moment

După cum clasamentul o arată la acest moment, FCSB se află pe poziția 28 din 36. Bucureștenii, dacă vor continua trendul descedent pe plan european, se vor vedea eliminați în luna ianuarie. Anul trecut, în aceeași perioadă, bucureștenii aveau deja strânse 6 puncte, după victorii cu RFS și PAOK, și înfrângere cu Rangers.

Situația este cu atât mai neagră pentru FCSB, deoarece rezultatele din campionat nu dau semne de revenire. Bucureștenii s-au făcut de râs în ultima rundă de Superliga, oferind celor de la Metaloglobus șansa de a obține prima victorie din istorie în prima divizie, scor 2-1, după o „remontada” de senzație orchestrată de Dragoș Huiban&Co.