Viitorul - Gent 2-1. Hagi părăseşte Europa League cu fruntea sus, după o dublă nebună

1 aug 2019 19643 afişări Europa League
  • Învingătoarea dintre Viitorul şi Gent se va duela cu Lesvki Sofia sau AEK Larnaca, în turul 3 al Europa League. În Cipru, AEK s-a impus cu 3-0 în faţa echipei controlate de Giovanni Becali.

Viitorul - Gent 2-1 (Iancu 47-pen., 61-pen. / Yaremchuk 38)(3-6 în tur)

Viitorul: Căbuz – Mladen, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer – Achims, Artean (Eric 62), Houris – Iancu, G. Ganea (Calcan 73), Măţan (S. Filip 55)

Rezerve: Tordai, Boboc, Ciobanu, Dulca

Antrenor: Gheorghe Hagi

Gent: Kaminski – Lustig, Ngadeu, Plastun, Asare – Dejaegere (Verstraete 57), Owusu, David, Odjidja – Kubo (Bezus 59), Yaremchuk

Rezerve: Coosemans, Castro-Montes, Mohammadi, Sylla, Derijck

Antrenor: Jess Thorup

Minutul 90+3: Fluier final. FC Viitorul e prima echipă din România care părăseşte cupele europene în acest sezon. Gent se va duela cu AEK Larnaca sau Levski Sofia, în turul 3, după 7-5 la general cu FC Viitorul.

Minutul 79: La un pas de 3-1! Calcan a scăpat în flancul stâng, s-a încurcat în minge, dar în final a reuşit să tragă la colţul lung. Portarul Kaminski a plonjat şi a blocat în ultimul moment. Rămâne 2-1, dar Gent e dominată clar în acest final de joc.

Minutul 67: Ocazie uriaşă! Eric a centrat din partea dreaptă, Virgil Ghiţă a scăpat din marcaj, dar lovitura sa de cap a trecut milimetric pe lângă poarta adversă. Rămâne 2-1 pentru Viitorul, iar băieţii lui Hagi au nevoie de încă două goluri pentru a merge în turul 3.

Minutul 61: GOOOL Viitorul! Iancu înscrie din nou cu sânge rece, de la punctul cu var. Echipa lui Hagi mai are nevoie de două goluri pentru a merge în turul 3 al Europa League.

Minutul 60: Penalty pentru Viitorul! De Nooijer a centrat în careu, mingea l-a lovit în braţ pe Owusu, iar Viitorul are un nou penalty.

Minutul 55: Steliano Filip debutează oficial la Viitorul. Ex-dinamovistul intră în locul lui Alexandru Măţan, la scurt timp după golul marcat de Gabi Iancu. Adus de la Dunărea Călăraşi, Steliano a acuzat probleme cardiace în ultima vreme, însă se pare că acum se simte mult mai bine. Rămâne de văzut dacă va face faţă în cele 35 de minute pe care le are la dispoziţie.

Minutul 47: GOOOL Viitorul! Gabi Iancu l-a executat cu sânge rece pe Kaminski. 1-1, iar Viitorul poate spera cel puţin la un succes, care ar mai aduce câteva puncte României.

Minutul 47: Penalty pentru Viitorul! Asare l-a faultat pe Gabi Iancu în interiorul careului, iar centralul Chakvetadze a indicat punctul cu var.

Minutul 46: S-a reluat partida!

Minutul 45+2: Pauză la Ovidiu. Belgienii conduc cu 1-0, după o repriză în care Viitorul a arătat bine, mai ales în prima parte.

Minutul 38: GOL Gent! Yaremchuk deschide scorul după un carambol în careul Viitorului. Ţîru a cerut fault, după un duel cu Odjidja-Ofoe, dar centralul Chakvetadze a lăsat jocul să meargă. Ofoe i-a trimis lui Kubo, care a fost blocat de trei adversari, însă mingea a ricoşat la şeptarul Yaremchuk. Atacantul lui Gent a şutat pe jos, la colţul lung, iar mingea s-a scurs în plasa porţii apărate de Căbuz. 1-0 pentru Gent, iar Viitorul are nevoie de patru goluri pentru a se califica.

Minutul 28: Belgienii au ieşit la joc. După un start foarte bun al Viitorului, oaspeţii au început să acapareze balonul şi să atace poarta apărată de Căbuz. Atacurile Viitorului nu mai sunt la fel de periculoase, însă belgienii par slăbiţi pe flancuri şi n-ar fi exclus ca Mladen sau De Nooijer să profite de acest lucru.

Minutul 10: Primul şut pe poartă. Alexandru Măţan a intrat în centru, din banda stângă, după care a şutat puternic la colţul scurt. Kaminski a fost pe fază şi a reţinut execuţia românului. Rămâne 0-0, dar belgienii n-au avut nicio şansă importantă până în acest moment.

Minutul 3: Emoţii pentru belgieni. Lyes Houri l-a lansat pe Gabi Iancu, care a plecat din pozieţie regulamentară şi i-a lăsat în urmă pe fundaşii lui Jess Thorup. Portarul oaspeţilor, Kaminski, s-a plasat excelent la această fază şi a reuşit să ajungă la balon înaintea lui Iancu, astfel că atacantul Viitorului n-a reuşit să profite de pasa superbă a lui Houri. Rămâne 0-0, însă Viitorul a început foarte sus partida. După 3-6 în tur, băieţii lui Hagi au nevoie de un miracol pentru a merge în turul 3.

Minutul 1: A început partida dintre Viitorul şi Gent!

UPDATE Dorin Goian a urmărit turul de uitat din Belgia şi a tras câteva concluzii: "Să nu uităm că Viitorul a jucat împotriva lui Gent, o echipă care joacă constant în cupele europene. Nu comparăm campionatul României cu cel al Belgiei, hai să fim serioşi. Acolo, orice etapă este foarte grea, chiar dacă joci cu prima clasată sau cu ultima clasată. Nivelul este mult peste al nostru, nu este o mare surpriză că Viitorul a pierdut la acest scor", a declarat fostul fundaş central al naţionalei, la ProSport LIVE.

Viitorul încearcă să realizeze imposibilul în meciul retur cu belgienii de la Gent. Aceştia au învins echipa lui Gică Hagi în tur cu scorul de 6-3, în condiţiile în care fosta campioană a României a fost condusă la pauză cu 5-1. După tragerea la sorţi, Viitorul trebuia să joace împotriva celor de la Antwerp, formaţia pregătită de Ladislau Boloni, dar câştigătoarea Cupei Belgiei, Mechelen, nu a primit dreptul de a evolua în acest sezon în cupele europene, astfel că Antwerp va juca direct în grupe.

Nu este prima întâlnire dintre Viitorul şi Gent. În urmă cu trei ani, belgienii câştigau pe teren propriu cu 5-0, iar în returul de la Constanţa, echipele au remizat, scor 0-0. Acum, elevii ”Regelui” au nevoie de o victorie la trei goluri diferenţă pentru a se califica în faza următoare a competiţiei, unde va juca împotriva câştigătoarei dintre AEK Larnaca (Cipru) şi Levski Sofia (Bulgaria) (3-0 în tur).

"Încercăm să facem imposibilul. Trebuie să marcăm de patru ori ca să ne calificăm, aşa cred. Am făcut un joc bun în atac. Încrederea vine de la cum a arătat atacul nostru în deplasare. Tranziţia noastră negativă trebuie să fie mult mai bună, am luat goluri pe atacuri foarte rapide. În meciuri de genul ăsta, un gol sau două pot fi aduse de public. Dacă noi o să aratam bine, putem să marcăm un gol cu ajutorul publicului.

Nu trebuie să luăm goluri, avem 1000 de situaţii de joc, cel puţin, într-un meci. 200 sunt atacuri. Din 200, 4-5 trebuie să intre, să le facem să intre. Sper să le facem şi la meciul ăsta. 150-200 de atacuri, cam aşa sunt. 3-4 goluri trebuie să producem. Asta sperăm. Meciul are 90 de minute, se pot întâmpla atâtea... Ne trebuie încredere multă şi noi o avem! La meciurile astea se aleargă mult, trebuie să fim pregătiţi. E de muncă! Ritmul face diferenţa între noi şi fotbalul european. Viteza de joc în Europa e foarte ridicată. Am făcut şi noi meciuri bune, sper să ne ridicăm la nivelul meciului", a declarat Gică Hagi, la conferinţa de presă.