Victorie mare pentru Rapid Viena, cu Andrei Ivan titular. Echipa care a eliminat-o pe FCSB s-a impus cu 2-0 în faţa lui Spartak Moscova

20 sep 2018 1388 afişări Europa League

Cu Andrei Ivan titular, Rapid Viena şi-a depăşit condiţia autoproclamată de „outsider” şi a învins-o pe Spartak Moscova, scor 2-0, în prima rundă din grupa G a Europa League

După ce eliminat-o pe FCSB în playoff, Rapid Viena a debutat în grupele Europa League, cu Andrei Ivan titular, în faţa unui Spartak aflat uşor în derivă după scandalul din club în urma căruia căpitanul Denis Glushakov şi fundaşul dreapta Andrey Eschenko au fost excluşi din lot.

Primă repriză sărăcăcioasă. Ivan, printre cei mai activi de pe teren.

Deşi galeria austriecilor a oferit o atmosferă deosebită, partida de pe Veststadion a debutat destul de liniştit, iar prima ocazie ceva mai importantă a venit în minutul 12, când rusul Timofeev a tras în goalkeeper-ul Strebinger din apropierea porţii. Răspunsul Rapidului nu a întârziat. Mutat temporar în partea dreaptă, Ivan l-a găsit excelent pe Knasmullner, care a tras puţin pe lângă butul din stânga al ruşilor. A urmat apoi o jumătate de oră anostă, lipsită de faze importante, în care singurele faze ofensive finalizate au fost cele ale lui Andrei Ivan. Titularizat surpinzător în dauna lui Berisha, fostul atacant al Craiovei l-a pus la încercare de două ori pe puştiul din poarta lui Spartak, Maksimenko, însă fără a-i da mari emoţii, astfel că scorul pauzei a rămas alb.

Boost la pauză

Deşi părea că şi-a asumat calitatea de outsider, aşa cum anunţaseră la conferinţa de presă premergătoare jocului, cei de la Rapid Viena au intrat mult mai montaţi în repriza secundă. După un şut de la o distanţă uriaşă al căpitanul Schwab, care l-a surprins pe portarul ruşilor, austriecii au deschis scorul, în urma unui corner. În minutul 50, Mert Muldur, fundaşul turc de 19 ani, a reluat cu capul centrarea venită de la Murg, goalkeeper-ul Maksimenko a respins într-un coechipier, iar mingea s-a scurs în poartă. Cu toate acestea, UEFA i-a atribuit golul lui Muldur, primul din carieră la seniori.

Câteva minute mai târziu, moscoviţii au replicat prin Fernando, care a izbit bara porţii lui Strebinger în urma unei lovituri libere executată de la o distanţă mare. Atent pe respingere, Bocchetti a trimis în poartă, însă golul a fost anulat, în mod corect, din cauza poziţiei de offside în care se afla italianul. Până la urmă s-a făcut 2-0 pentru austrieci după ce Schwab a trimis o pasă excelentă pentru Murg, care a driblat portarul şi a trimis simplu în plasă.

Ivan, 75 de minute pe teren

Deşi era dat drept rezervă în presa din Austria, antrenorul Djuricin a mizat pe Andrei Ivan încă din primul minut al duelului cu Spartak şi s-a dovedit a fi un pariu câştigător, având în vedere prestaţia acestuia. Deşi nu a punctat, românul a fost căutat adesea de colegi în flancuri, nu a ezitat să tragă pe spaţiul porţii şi i-a făcut viaţa grea tânărului fundaş rus Rasskasov, care a fost nevoit să apeleze în repetate rânduri la fault.

Pe final, atât antrenorul ruşilor, italianul Carrera, cât şi jucătorii lui au arătat o lipsă clară de inspiraţie. Pe lângă faptul că nu au reuşit să străpungă apărarea austriecilor sau să finalizeze fazele ofensive, prima schimbare la Spartak a venit abia în minutul 73, când austriecii aveau deja 2-0. Aşa s-a şi terminat partida, iar formaţia care a eliminat-o pe FCSB în playoff începe cum nu se poate mai bine grupa G, unde Villarreal şi Rangers au remizat în celălalt meci, scor 2-2.

• Rapid Viena (4-2-3-1): Strebinger – Muldur, Barac, Sonnleitner, Potzmann – Schwab, Ljubicic – Ivan (75’ Berisha), Knasmullner (85’ Martic), Murg – Alar (71’ Pavlovic)
  • Spartak Moscova (4-3-3): Maksimenko – Melgarejo, Dzhikiya, Bocchetti, Rasskazov – Zobnin, Fernando, Timofeev (82’ Ignatov) – Pedro Rocha (73’ Popov), Ze Luis, Lomovitski (73’ Samedov)