Tudor a provocat un scandal imens în Europa League. Numele românului e asociat de ciprioţi cu Mafia. Doar Poliţia l-a salvat în Cipru

29 aug 2014 27656 afişări Comentează şi tu Europa League
Tudor a provocat un scandal imens în Europa League. Numele românului e asociat de ciprioţi cu Mafia. Doar Poliţia l-a salvat în Cipru 3 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/14026/13168095/2/collage-tudor.jpg
  • Tudor e acuzat că a făcut praf meciul Omonia Nicosia-Dinamo Moscova (1-2), că a anulat două goluri valabile gazdelor şi a validat reuşita din prelungiri a ruşilor cu care Dinamo s-a calificat în grupele Europa League
  • Incidentul vine la numai două săptămâni şi jumătate după ce românul a condus un alt meci între ciprioţi şi ruşi, Zenit-AEL Limassol (3-0)

Arbitrul român, Alexandru Tudor, a condus joi seara întâlnirea din playoff-ul Europa League dintre formaţiile Omonia Nicosia şi Dinamo Moscova, scor 1-2. Fosta echipă a lui Dan Petrescu s-a calificat datorită unui gol marcat în al treilea minut al prelungirilor de Cristopher Samba. În tur, scorul fusese de 2-2.

Brigada de arbitri la meciul din Nicosia a fost compusă din Alexandru Tudor la centru, Aurel Oniţă şi Miklos Istvan Nagy la tuşă. Românii sunt acuzaţi că au dezavantajat formaţia gazdă. Un jurnalist român care e stabilit de 20 de ani în Cipru, Cornel Leanca, a declarat pentru ProSport: „E incredibil ce a putut să facă Tudor! Nu mă aşteptam la el, mai ales că se bucură în România de o imagine de om corect. E viciere de calificare, nu de rezultat! Şi eu am văzut meciul dintre Omonia şi Dinamo Moscova şi pot să spun că ciprioţii au toate motivele să fie supăraţi. A anulat două goluri valabile Omoniei, nu a acordat un penalty şi a validat golul ruşilor din prelungiri, deşi la aceeaşi fază au existat două faulturi în careul de şase metri, asupra portarului de la Omonia”.

Presa din Cipru îl "desfiinţează" pe arbitrul român

Ziarele din Nicosia: „Măcelăriţi!”

Jurnaliştii ciprioţi au asociat numele lui Tudor cu Mafia rusă. Se fac multe speculaţii şi se susţine că un rus a fost văzut ieşind din hotelul unde a stat brigada din România. „Un oficial al Omoniei, Christos Christodoulou, le-a spus jurnaliştilor, după meci, că domnul Tudor e susţinut de către Rusia şi nu putea fi corect la acest joc din moment ce Rusia e o mare putere. Ciprioţii mai spun că foarte ciudat că românul a fost ales să conducă meciul Omonia cu Dinamo Moscova, după ce în runda a treia din preliminariile Ligii Campionilor, Zenit cu AEL, tot el a arbitrat şi l-a eliminat pe un jucător de la ciprioţi după două galbene acordate în 26 de minute! ”, a afirmat jurnalistul român din Insula Afroditei.

A părăsit greu stadionul cu ajutorul Poliţiei

Presa din Nicosia l-a desfiinţat pe Tudor. Unul dintre cele mai influente ziare locale, Politis a titrat pe prima pagină: „Arbitrul român a vorbit doar rusa!”, iar „Măcelăriţi!” e titlul care însoţeşte cronica partidei.

Tudor i-a enervat cumplit pe jucătorii de la Omonia. A anulat un gol al lui Fofana pentru fault în atac, deşi fotbalistul măsoară doar 1,65 m

Alexandru Tudor şi ceilalţi colegi din brigadă au părăsit cu greu terenul de joc al Omoniei. Ei au fost înconjuraţi de importante forţe de ordine şi conduşi la vestiare. În Tudor s-a aruncat cu sticle şi alte obiecte, iar gazdele sigur vor primi o suspendare din partea UEFA. Aproape 1.500 de suporteri s-au strâns după meci în faţa intrării oficialilor şi l-au înjurat copios pe român, care a părăsit şi stadionul destul de greu, numai cu ajutorul Poliţiei. În premieră, conferinţele de presă după acest joc nu au mai avut loc. Omonia a făcut un memoriu vineri împotriva brigăzii de arbitri de la meciul cu Dinamo Moscova. Rămâne de văzut dacă după aceste incidente, şeful CCA, Kiros Vasaras, îl va mai delega pe Tudor la vreun meci din Liga 1, din această etapă.

Contactat de ProSport, vineri la ora 15:00, arbitrul Alexandru Tudor abia se urca în avion pentru a ajunge în România. El a refuzat să comenteze incidentele de la meci pentru că UEFA nu-i permite acest lucru.

I-au modificat pagina de Wikipedia

Fanii ciprioţi au mers şi mai departe şi au modificat pagina de Wikipedia a arbitrului român. Aceştia au dedicat un "capitol" întreg meciurilor în care tehnicianul bucureştean a condus de la centru partide în care au fost implicate echipe din Rusia.

9 cartonaşe galbene a acordat Tudor în meciul Omonia-Dinamo Moscova şi un cartonaş roşu

Golul marcat de Dinamo Moscova, din minutele de prelungiri de la Nicosia, a fost contestat de gazde care au acuzat două faulturi la portar. La 1-1, ciprioţii ar fi mers mai departe