22 oct 2011 1757 afişări Europa League
Ştefan Radu, criticat în Italia! Banderola de căpitan a atârnat greu pe mâna românului Ştefan Radu, criticat în Italia

Ştefan Radu a fost căpitanul lui Lazio în partida disputată joi în grupele Europa League pe terenul lui FC Zürich. Meciul s-a terminat 1-1, însă italienii puteau fi învinşi în repriza secundă, când fundaşul român i-a făcut "cadou" mingea adversarului Alphonse.

Banderola de căpitan a atârnat greu pe mâna lui Ştefan Radu în paritda cu Zürich. "Ministrul apărării" lui Lazio a gafat incredibil în minutul 62, la scorul de 1-1. I-a pasat involuntar atacantului advers Alexandre Alphonse, însă acesta nu a reuşit să nimerească poarta lui Marchetti. Gafa nu i-a lăsat indiferenţi pe italieni, care l-au taxat imediat pe român.

"Radu se transformă, împotriva voinţei sale, în «assistman» pentru Alphonse", a titrat ieri La Republica, iar site-ul Datasport notează că românul "i-a oferit o ocazie minunată lui Alphonse, care, singur în faţă cu Marchetti, nu a găsit poarta".

După trei etape disputate în Grupa D, Lazio are doar două puncte, la fel ca şi FC Zürich şi Vaslui. Primul loc e ocupat de Sporting Lisabona, cu nouă puncte.