18 iul 2019 16808 afişări Europa League
OFICIAL | Viitorul a aflat cu cine se va duela în turul secund al Europa League. Anunţul făcut de UEFA GEORGE FILIP / MEDIAFAX FOTO

UEFA a confirmat joi că FC Viitorul se va duela cu KAA Gent în turul secund al Ligii Europa. Formaţia KV Mechelen a fost exclusă din cupele europene, astfel că Antwerp a urcat în turul 3, iar Viitorul se va duela cu Gent.

Decizia luată de UEFA în cazul lui Mechelen: "În urma investigaţiei, UEFA a decis că formaţia Mechelen nu va putea evolua în cupele europene în acest sezon. UEFA se bazează pe Articolul 4.02 al regulamentului intern, care specifică faptul că forul continental se poate baza pe decizia unui tribunal sportiv", se arată în comunicatul UEFA.

Mechelen a fost exclusă la iniţiativa Tribunalului Belgian de Arbitraj Sportiv (CBAS), din cauza unui meci suspectat de blat. Pe 11 martie 2018, Mechelen s-a duelat cu Waasland-Beveren, iar conform surselor din Belgia, jocul a fost unul aranjat. Mechelen a câştigat Cupa Belgiei şi de aceea putea juca în preliminariile Europa League. Belgienii au informat însă UEFA cu privire la decizia internă pe care au luat-o, iar forul continental a decis că Mechelen nu poate participa în cupele europene. Aşadar, Viitorul se va duela cu Gent, Antwerp va intra direct în turul trei preliminar din Europa League, iar Standard Liege va intra direct în grupe. Decizia este definitivă.