FCSB a învins-o pe Aberdeen, scor 3-0, în returul play-off-ului din Europa League și s-a calificat în grupa principală a competiției. Partida a fost analizată la final la noua emisiune „Exclusiv FCSB” împreună cu Ștefan Ciuculescu și Alexandru Stan, doi dintre foștii jucători ai roș-albaștrilor.
Cei doi au acordat note campionilor României pentru prestația de pe Arena Națională. Darius Olaru a reușit o „dublă” cu Aberdeen, în timp ce Adrian Șut a marcat și el un gol.
Fostul portar Ștefan Ciuculescu (32 de ani) s-a rezumat să-i ofere o notă doar goalkeeperului Ștefan Târnovanu, în timp ce Alexandru Stan (36 de ani) a continuat notarea restului echipei.
„Târnovanu nu prea a avut ce să apere. Cred că merită nota 8 sau 9. E viitorul portar al naționalei. Nu are cine să-i ia locul în poarta echipei naționale. Florin (n.r. Niță) are și o vârstă. Moldovan (n.r. Horațiu) nu prea joacă”, a declarat Ștefan Ciuculescu la Exclusiv FCSB, emisiune care poate fi urmărită pe ProSport.
„Crețu e un pic mai agitat, dar își face foarte bine treaba în teren. E constant, mie îmi place foarte mult de el. Nota 7. Ngezana tot 7. Mihai Popescu nota 6. Radunovic nota 8.
Bine, toată lumea merită nota 10 pentru calificare, dar să zicem în continuare că Șut ar lua nota 9. Lixandru nota 8. Miculescu nota 9. Darius Olaru nota 10. Florin Tănase nota 10. Tănase mi se pare că e motorul de la FCSB. Bîrligea nu prea a făcut mare lucru, 7”, a spus și Alexandru Stan.
FCSB își va afla adversarele din grupa de Europa League vineri, de la ora 14:00, când va avea loc tragerea la sorți la Monaco.
Grupă infernală FCSB: Aston Villa, AS Roma, Lyon, Fenerbahce, Nottingham Forest, Young Boys, Bologna, Stuttgart
Grupă facilă: Dinamo Zagreb, Rangers, Viktoria Plzen, Maccabi Tel Aviv, Ludogorets, Sturm Graz, Brann, Go Ahead Eagles
„E important pentru noi. În acest meciuri ne arătăm valoarea. Anul trecut ne-am simțit foarte bine și vrem să facem același lucru. Mă bucur că am reușit să îmi ajut echipa și să ne calificăm. Sper cu această calificare să trecem peste această pasă. Nu am o preferință. Sper să jucăm cu adversari buni, să arătăm că putem face față, doar așa crești. Vrem să legăm două rezultate pozitive”, a spus Darius Olaru imediat după calificarea în grupa din Europa League.