Acasa » Fotbal Extern » Europa League » Neverosimil. Mesajele rasiste pe care Siyabonga Ngezana le-a primit de la fanii lui PAOK, publicate de fotbalistul FCSB: „Maimuță nenorocită, sper să-ți rupi picioarele”

Neverosimil. Mesajele rasiste pe care Siyabonga Ngezana le-a primit de la fanii lui PAOK, publicate de fotbalistul FCSB: „Maimuță nenorocită, sper să-ți rupi picioarele”

Neverosimil. Mesajele rasiste pe care Siyabonga Ngezana le-a primit de la fanii lui PAOK, publicate de fotbalistul FCSB: „Maimuță nenorocită, sper să-ți rupi picioarele”
Foto: Sport Pictures

Siyabonga Ngezana, fundașul de la FCSB, a publicat mesajele rasiste primite de la fanii lui PAOK Salonic după ce gruparea elenă a fost eliminată din Europa League.

Supărați nevoie mare după ce au fost scoși din competiție de campioana României, suporterii greci au recurs la cuvinte de cea mai joasă speță la adresa stoperului sud-african. „Maimuță nenorocită, sper să-ți rupi picioarele”, a scris un suporter al lui PAOK.

Siyabonga Ngezana a publicat mesajele rasiste pe care le-a primit de la fanii lui PAOK

Siyabonga Ngezana, fundașul de fier de la FCSB, a publicat mesajele rasiste primite pe rețelele de socializare de la fanii lui PAOK Salonic, după ce gruparea elenă a fost eliminată din Europa League.

Supărați nevoie mare după ce au fost scoși din competiție de campioana României, suporterii greci au recurs la cuvinte de cea mai joasă speță la adresa stoperului sud-african. „Maimuță nenorocită, sper să-ți rupi picioarele”, a scris un suporter al lui PAOK.

„Transformă rasismul și blestemele în putere”, a fost mesajul lui Syiabonga Ngezana.

Majoritatea internauților i-au luat apărarea apărătorului central sud-african și i-au cerut să rămână puternic în aceste momente delicate.

De unde ar fi plecat conflictul?! Ce s-a întâmplat la returul de pe Arena Națonală

Aproximativ 5.000 de fani ai celor de la PAOK Salonic au fost joi seară pe Arena Națională la meciul retur din play-off-ul pentru optimile Europa League. În minutul 24, Siyabonga Ngezana a reluat cu capul o centrare, dar portarul elenilor, Dominik Kotarski, a avut un reflex fantastic și a respins în corner.

Frustrat că nu a marcat, internaționalul sud-african a degajat puternic în minge fix spre peluza în care se aflau suporterii greci. Aceștia s-au inflamat instant și au început să imite sunetele maimuțelor la adresa lui Siyabonga Ngezana. Aflat în zonă, atacantul Daniel Bîrligea le-a făcut semn acestora să înceteze.

Cine știe, are vreo gagică, nu a vrut să se ducă pe la Contanța, doctorul a zis că e făcut, el a zis >… băi, doctorul vede că ești bine! Are vreo gagică și a vrut să stea cu gagica. Treaba lui, ce să fac? Nu ai ce să le faci la ăștia (n.r. jucătorilor de culoare). Eu nu mai vreau să zic că după mă condamnă pe discriminare. O țin pe a lor, dar nu zic mai multe – Gigi Becali (16 deembrie 224)