Acasa » Fotbal Extern » Europa League » Lista actualizată a banilor de la UEFA pe care îi primește FCSB pentru Europa League. Campioana României rămâne foarte jos în clasamentul încasărilor

Lista actualizată a banilor de la UEFA pe care îi primește FCSB pentru Europa League. Campioana României rămâne foarte jos în clasamentul încasărilor

Lista actualizată a banilor de la UEFA pe care îi primește FCSB pentru Europa League. Campioana României rămâne foarte jos în clasamentul încasărilor
FOTO: Colaj prosport

FCSB a obținut o victorie importantă în Europa League, dar după actualizarea listei cu banii încasați de la UEFA rămâne tot în partea de jos a clasamentului.

Specialiștii de la Football Meets Data au actualizat lista încasărilor din Europa League. FCSB a mai obținut 450.000 de euro grație succesului uluitor cu Feyenoord, scor 4-3. Cu toate acestea, nu a reușit să urce prea mult în clasamentul încasărilor din cupele europene.

FCSB ocupă locul 34 din 36 la încasări

După victoria pe teren propriu cu Feyenoord, roș-albaștrii au urcat pe locul 27, dar nu ocupă un loc la fel de bun și când vine vorba de încasările din acest sezon.

A acumulat nu mai puțin de 7.5 milioane de euro până acum, dar suma poate crește foarte mult dacă reușește să obțină calificarea în play-off.

Potrivit specialiștilor, FCSB ocupă abia locul 34 din 36 la încasăări. Doar Utrecht și Malmo au încasat cu un milion de euro mai puțin. Lider este Fenerbahce, cu încasări de aproape de 20 de milioane de euro.

Campioana Superligii a ajuns la această sumă doar din încasările de la UEFA începând din primul tur preliminar al Champions League. Doar pentru cele 2 victorii din grupă și-a asigurat 900.000 de euro. A mai luat 4.3 milioane de euro din calificarea în Europa League. 500.000 de euro au venit din victoriile din preliminarii, în timp ce 2.2 milioane de euro reprezintă cota din market pool și coeficient.

La aceste sume nu se adaugă veniturile din bilete și merchandise. Cel mai probabil, clubul a mai produs alte 4-5 milioane de euro din vânzarea biletelor. Suma poate ajunge la peste 10 milioane de euro doar de la UEFA dacă FCSB se va califica în play-off.

Ce a făcut Becali cu banii câștigați din meciul cu Feyenoord

Patronul roș-albaștrilor nu a stat pe gânduri și a împărțit cei 450.000 de euro pe care echipa sa i-a câștigat joia trecută.

„Am spus: ‘Doamne, de voi câștiga, toți banii, 450.000, îi voi da imediat, în două zile’. Azi am dat 50.000 la un părinte, ca să-i dea, să-i împartă la diaconi, la slujitori, iar mâine fac de 400.000 OP-uri (n.r. ordine de plată) pentru preoți. Eu, în fiecare an, le dau preoților cu 7 copii 7 mii de euro. 10 copii, 10 mii de euro.

Ce e de la 5 copii în sus primește câte o mie de euro pentru fiecare copil. Am datele lor, din Moldova. La toată Moldova. Îi împart la preoții cu copii mulți, din toată Moldova. Mâine îi împart. Dacă i-am făgăduit? I-am promis. Am dat și o mașină cadou azi. Unui diacon de la Patriarhie. Am dat și un apartament. Păi, ce să fac eu cu ele?”, a spus Gigi Becali, pentru Fanatik.