Ce greșeală uriașă i se impută lui Istvan Kovacs în finala Europa League! Totul era jucat, dar eroarea e colosală: „Camera VAR a tăcut”

• Publicat:
  • Actualizat:

Istvan Kovacs a arbitrat finala Europa League de la Dublin, dintre Atalanta și Bayer Leverkusen, imputându-i-se o greșeală comisă pe final de meci.

Arbitrul român Istvan Kovacs s-a achitat bine de sarcini la finala Europa League, dar i se impută o greșeală în secundele de prelungire ale reprizei a doua.

Lui Istvan Kovacs I se impută că nu a dat penalty pentru Bayer în prelungirile reprizei secunde

Atalanta a câștigat Europa League, după ce a învins Bayer Leverkusen cu 3-0 în finala care a avut loc la Dublin. Meciul a fost condus de o brigadă românească. La centru a fost Istvan Kovacs, ajutat la linii de Vasile Marinescu și Ovidiu Artene.

Asistent video a fost neerlandezul Pol van Boekel, care este scos țap ispășitor la o fază petrecută în secundele de prelungire ale partidei, când oricum rezultatul nu mai putea fi întors.

„O finală de Europa League liniștită pentru Istvan Kovacs, al cărui cel mai bun aliat a fost Ademola Lookman, marcatorul unei triple. În prelungirile reprizei secunde nu a acordat un penalty clar pentru germani. Pol van Boekel de la VAR a tăcut”, a transmis pe plaftorma X Pavel Fernandez, specialistul Marca pe probleme de arbitraj.

Kovacs a fost lăudat de UEFA pentru prestație

În schimb, prestația lui Kovacs a fost lăudată de oficialii UEFA, care l-au felicitat pe român. Totuși, au existat câțiva utilizatori de pe platformele de socializare care și-au adus aminte de Kovacs la meciul dintre PSG și Barcelona, din sferturile ediției actuale a Ligii Campionilor.

Kovacs a luat unele decizii criticate dur de spanioli. Românul l-a eliminat în minutul 29 al meciului retur pe Ronald Araujo, iar după o oră de joc a dat celor de la PSG un penalty inexistent, transformat de Mbappe, care a dus scorul la 3-1 pentru echipa franceză.

Mai mult, chiar, Kovacs a avut și un conflict cu antrenorul gazdelor, Xavi Hernandez, acesta criticându-l pe român pentru prestația din acel meci.

„După meciul dintre FC Barcelona și PSG nu-l mai iau pe arbitrul acesta în serios”, „O performanță teribilă, cu prea multe greșeli”, au fost două dintre reacțiile de după finala Europa League.

Tehnicianul Atalantei a devenit cel mai în vârstă antrenor care câștigă Europa League

În urma finalei de la Dublin, Atalanta a devenit prima echipă care a învins Bayer Leverkusen în acest sezon. Gruparea germană avea, la ora meciului, 51 de meciuri fără înfrângere. A câștigat 42 de partide (34 în campionat, cinci în Cupa Germaniei și nouă în cupele europene) și a remizat nouă (șase în campionat și trei în cupele europene).

Eroul meciului a fost atacantul englez cu rădăcini nigeriene Ademola Lookman, care a marcat toate golurile. De asemenea, tehnicianul echipei italiene, Gian Piero Gasperini, a devenit, la 66 de ani, trei luni și 27 de zile, cel mai în vârstă antrenor care câștigă trofeul.

Are o experiență de 30 de ani în presa sportivă. A debutat în ianuarie 1994, în calitate de colaborator la Sportul românesc, dar semnătura îi apăruse, deja, cu jumătate de an înainte. Era un articol despre fotbalistul lui preferat, brazilianul Romario de Souza Faria, în suplimentul „Fotbal ... citește mai mult