Baku is blue: Chelsea a câştigat Europa League! Hazard a dat de pământ cu Arsenal, într-o finală în care s-au marcat 5 goluri

29 mai 2019 11870 afişări Europa League
  • Chelsea a câştigat pentru a doua oară în istoria clubului trofeul Ligii Europa.

Chelsea - Arsenal 4-1 (Giroud 49, Pedro 60, Hazard 65-pen., 72 / Iwobi 69)
Arbitru:
Gianluca Rocchi. Asistenţi: Filippo Meli şi Lorenzo Manganelli (Italia)
Stadion: Olympic Stadium (Baku / capacitate: 69.870)

Chelsea: Kepa - Azpilicueta (cpt.), Christensens, D. Luiz, Emerson - Kante, Jorginho, Kovacic (Barkley 76) - Pedros (Willian 70), Giroud, Hazard (D. Zappacosta 89)
Rezerve: Caballero, Cumming - M. Alonso, Ampadu, Cahill, Gallagher, Higuain, McEachran
Antrenor: Maurizio Sarri

Arsenal: Cech - Sokratis, Koscielny (cpt.), Monreal (Guendouzi 66) - Maitland-Niles, Torreira (Iwobi 66), Xhaka, Kolasinac - Ozil (Willock 77) - Lacazette, Aubameyang
Rezerve: D. Iliev, B. Leno - Elneny, Jenkinson, Lichtsteiner, Mustafi, Nketiah, Saka, Welbeck
Antrenor: Unai Emery

Minutul 90+3: Fluier final. Chelsea câştigă Liga Europa! Este al doilea trofeu obţinut de clubul condus de Roman Abramovic, după cel din 2013. În urma acestui rezultat, Arsenal a ratat prezenţa în următorul sezon al Ligii Campionilor. Pentru antrenorul Maurizio Sarri (60 ani) este primul trofeu pe care l-a câştigat în cariera de antrenor.

A fost de asemenea ultimul meci oficial pentru Petr Cech, care din vară ar urma să devină directorul sportiv al lui Chelsea. Sunt şanse ca acesta să fie şi ultimul meci pentru Eden Hazard în tricoul lui Chelsea, belgianul fiind dorit cu insistenţă de Real Madrid.

Chelsea a terminat acest sezon al Ligii Europa fără eşec. În faza grupelor, Chelsea s-a duelat cu PAOK Salonic, echipa antrenată de Răzvan Lucescu.

Minutul 72: GOOOL Chelsea! Hazard reuşeşte dubla. Belgianul i-a trimis lui Giroud, care a săltat mingea peste fundaşi. Hazard a revenit şi a reluat din voleu la colţul scurt, pentru 4-1. Arsenal e la pământ.

Minutul 69: GOOOL Arsenal! Iwobi trimite superb la colţul lung, din voleu, iar "tunarii" revin în joc. Intrat de doar şase minute, nigerianul relansează finala.

Minutul 65: GOOOL Chelsea! Hazard înscrie de la 11 metri pentru 3-0. Maitland-Niles l-a faultat pe Giroud în interiorul careului, iar Gianluca Rocchi a indicat punctul cu var. Eden Hazard s-a aşezat cu mult calm lângă minge, a trimis cu sânge rece în partea stângă, Cech a sărit în colţul opus, iar tabela indică 3-0. Arsenal e K.O. şi se îndreaptă spre un nou sezon în Liga Europa.

Minutul 60: GOOOL Chelsea! Pedro marchează din pasa lui Eden Hazard şi Chelsea e tot mai aproape de trofeu. Hazard a păcălit apărarea lui Emery cu pasă în centru, unde a apărut Pedro, care a lovit perfect mingea şi a trimis-o în plasa laterală, pentru 2-0. Petr Cech n-a avut nicio şansă, astfel că Chelsea se desprinde pe tabelă şi e la doar 30 de minute de câştigarea trofeului. "Tunarii" au căzut complet după pauză.

Minutul 56:Primul cartonaş galben. Pedro a fost avertizat de italianul Gianluca Rocchi.

Minutul 49: GOOOL Chelsea! Giroud a deschis scorul la Baku. Emerson a centrat la 11 metri, iar Giroud a venit lansat şi a trimis cu capul la colţul scurt. Francezul a lovit extrem de bine mingea, care practic a fost catapultată în plasa porţii apărate de Petr Cech. Chelsea începe perfect repriza secundă şi Maurizio Sarri e la o repriză de primul trofeu al carierei.

Francezul a ajuns la 11 goluri în actuala ediţie a Ligii Europa. Doar Radamel Falcao a reuşit să înscrie mai multe goluri într-un singur sezon al UEL, în 2010/2011, cu FC Porto, când "El Tigre" a înscris de 17 ori. Săpunaru evolua şi el atunci pentru FC Porto.

Minutul 46: S-a reluat partida dintre Chelsea şi Arsenal.

Minutul 45: Pauză la Baku. Chelsea şi Arsenal sunt la egalitate după primele 45 de minute, scor 0-0, într-o finală ce pare lipsită de vlagă.

Minutul 39: Cech e la înălţime! La ultimul meci al carierei, veteranul lui Arsenal l-a blocat pe Giroud, care de la 16 metri a încercat să-l învingă cu un şut în diagonală. Cech s-a culcat la timp şi a respins în lateral. Rămâne 0-0. Chelsea a început să apară la finalizare.

Minutul 34: Prima ocazie a lui Chelsea. Hazard a colaborat cu Emerson, care l-a pus la încercare pe Cech. Veteranul din poarta "tunarilor" a blocat şutul lui Emerson, care a bifat prima şansă importantă a lui Chelsea din această finală.

Minutul 28: Bară! Xhaka a trimis o rachetă de la 25 de metri, însă balonul s-a înălţat prea mult şi a muşcat din bara transversală, după care a ricoşat în afara terenului. Arsenal a fost echipa mai prezentă în atac în această primă jumătate de oră.

Captură Digi Sport

Minutul 18: Arsenal a solicitat un penalty. Lacazette a căzut în careul advers, după ce s-a şters de Kepa, dar centralul Gianluca Rocchi a făcut semn că jocul poate continua. Din camera VAR nu s-a întors jocul.

Minutul 9: Prima ocazie a partidei. Maitland-Niles a trimis la colţul scurt, Kepa a respins în faţă, iar Aubameyang a şutat din prima, căutând colţul lung. Gabonezul a lovit prost mingea, care s-a scurs în afara terenului. Chelsea scapă, rămâne 0-0.

Minutul 1: A început finala Ligii Europa! Stadionul este aproape plin, chiar dacă la Baku ora locală este 23:00.

21:14 Avem echipele de start! Petr Cech va evolua în ultimul meci al carierei, contra lui Chelsea, echipă la care va fi director sportiv din vară. În 2013, Chelsea câştiga Liga Europa din postura de jucător al lui Chelsea.

15:30 Probleme pentru Chelsea, cu câteva ore înainte de finala cu Arsenal. N'Golo Kante, unul dintre titularii din echipei de pe Stamford Bridge, s-a accidentat şi nu va putea fi refăcut până la ora meciului, anunţă presa britanică. Astfel, Sarri va fi nevoit să-l înlocuiască.

Cele două cluburi s-au mai întâlnit o singură dată în cupele europene. În sezonul 2003-2004, Chelsea şi Arsenal au jucat în sferturile de finală din Liga Campionilor, atunci când "albaştrii" s-au impus cu 3-2, la general, şi s-au calificat în semifinale.

Pentru Arsenal, finala de la Baku vine cu o presiune în plus. Pentru a-şi asigura prezenţa în Liga Campionilor în sezonul următor "tunarii" sunt obligaţi să câştige trofeu Europa League. Chelsea, în schimb, este deja calificată în grupele celei mai tari competiţii intercluburi, datorită clasării pe poziţia a treia în Premier League, faţă de Arsenal, care a încheiat campionatul pe locul cinci.

Arsenal s-a calificat în finala Europa League după ce a trecut de Valencia, scor 7-3, la general, în timp ce echipa din Anglia, Chelsea, a ajuns în ultimul act după ce a eliminat-o pe Eintracht Frankfurt, după lovituri de departaje. După 2-2 la general, Chelsea a câştigat cu 4-3 la penalty-uri.

Potrivit presei din Anglia, mijlocaşul echipei Chelsea, N'Golo Kante, este incert pentru finala Europa League. Internaţionalul francez a lipsit la ultimele două meciuri ale echipei Chelsea, din cauza unei accidentări la ischio-gambieri, dar revenise la antrenament săptămâna trecută.

The Times şi The Guardian notează că mijlocaşul francez s-a accident la genunchi, sâmbătă, 25 mai, la antrenament şi nu poate juca în finală, ceea ce ar fi o lovitură grea pentru Chelsea, care nu poate conta nici pe Antonio Rudiger, Ruben Loftus-Cheek şi Callum Hudson-Odoi, toţi accidentaţi.

Finala UEFA, pentru prima dată în Baku

Pentru prima dată în istoria UEFA se va decide un trofeu important în Azerbaijan. Olympic Stadium din Baku este o arenă cu o capacitate de aproximativ 70.000 de locuri, care a fost inaugurată în anul 2015 şi care va găzdui şi trei meciurile de la EURO 2020.

VAR, în premieră în Europa League

O noutate pentru această finală va fi arbitrajul video (VAR). Acesta va fi primul meci din Europa League care se va juca cu sistemul VAR. În plus, dacă meciul va ajunge în prelungiri, antrenorii vor avea voie să facă şi al patra înlocuire

Echipa de arbitri: Italia şi Polonia

Echipa de arbitri care vor fi la finala Europa League, Chelsea - Arsenal, este formată din:

Arbitru de centru: Gianluca Rocchi (Italia)
Arbitri asistenţi: Filippo Meli, Lorenzo Manganelli (Italia)
Al patrulea oficial: Daniele Orsato (Italia)
Arbitru Video (VAR): Massimiliano Irrati (Italia)
Asistenţi VAR: Marco Guida (Italy), Szymon Marciniak (Polonia)
Offside VAR: Paweł Sokolnicki (Polonia)