Aşa s-a terminat Sparta Praga - Trabzonspor, duelul care va decide posibila adversară a Craiovei din playoff-ul Europa League. Finalul de joc a dat toate calculele peste cap

8 aug 2019 7668 afişări Europa League

Sparta Praga şi Trabzonspor au remizat, scor 2-2, în primul joc din turul III preliminar al Europa League. Învingătoarea din această dublă se va duela cu "U" Craiova CS, în playoff. Asta în cazul în care oltenii vor trece de AEK Atena.

Cu Florin Niţă în poartă, Sparta a început perfect partida şi a deschis scorul în minutul 16, prin Costa. Turcii au fost dominaţi clar la Praga, iar gazdele s-au desprins pe tabelă în minutul 68, când Kanga a înscris pentru 2-0. Turcii au marcat un gol crucial în ultimele zece minute. Ekuban a redus din diferenţă, în minutul 84, iar calculele dublei s-au schimbat destul de mult. Debusolaţi după primul gol încasat, cehii s-au văzut egalaţi în minutul 89. Sorloth a înscris din pasa lui Ekuban, iar Florin Niţă a fost nevoit să scoată din nou mingea din plasă. S-a terminat 2-2, iar Sparta Praga va avea un meci extrem de dificil în retur.

Returul va avea loc peste o săptămână, în Turcia.

În această vară, Sparta Praga i-a pierdut pe Alex Chipciu şi Bogdan Vătăjelu. Primul s-a întors la Anderlecht, după ce i-a expirat împrumutul, iar al doilea a fost răscumpărat de Craiova.