EURO 2020, preliminarii. Franţa a fost răpusă de Turcia. Campioana mondială a terminat meciul fără şut pe poartă. E al treilea eşec în doi ani

9 iun 2019 3921 afişări Fotbal Extern

Franţa a cedat în faţa Turciei, în preliminariile EURO 2020. Campioana mondială nu s-a regăsit în partida de la Konya, deşi selecţionerul Didier Deschamps a aliniat cel mai bun 11. Scorul final, 2-0, a fost stabilit încă din prima repriză.

Turcia a presat din primul minut şi a reuşit să deschidă scorul prin fundaşul Kaan Ayhan (min. 30). După 10 minute şi-a dublat avantajul prin mijlocaşul legitimat la AS Roma, Cengiz Under. În ciuda rezultatului de pe tabelă, Franţa nu şi-a revenit. Gazdele au fost mai prezente în joc şi în partea secundă, dar nu au mai punctat, deşi au expediat 3 şuturi pe spaţiul porţii.

EURO 2020, preliminarii: Franţa, campioana mondială e la al treilea eşec din ultimii doi ani

Franţa ajunge la al treilea eşec din ultimii doi ani, în meciurile oficiale. Precedentele eşecuri au fost înregistrate în faţa Suediei (1-2; preliminariile Campionatul Mondial; iunie 2017) şi Olandei (0-2; Liga Naţiunilor; noiembrie 2018).

EURO 2020, preliminarii: Care au fost echipele de start la Turcia -Franţa

Turcia: Gunok – Celik, Ayhan, Demiral, Kaldirim – Tekdemir, Tokoz – Under, Kahveci, Karaman – Yilmaz

Franţa: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, Digne – Sissoko, Matuidi, Pogba – Mbappe, Giroud, Griezmann

EURO 2020, preliminarii: Rezultate

În grupa C, Germania a câştigat în deplasare, 2-0, în faţa naţionalei din Belarus. Au marcat Sane ’13 şi Reus ’62.  Apoi, În grupa I, Belgia a învins acasă Kazahstan, 3-0. Goluri: Mertens ’11, Castagne ’14, Lukaku ’50. De asemenea, Scoţia a câştigat cu 2-1 duelul de pe teren propriu cu Cipru, golurile fiind marcate de Robertson ’61, Burke ’89 / Kousoulos ’87. Altfel, la Atena, în grupa J, Grecia a fost învinsă cu de 3-0 de selecţionata Italiei. Au înscris Barella ’23, Insigne ’30 şi Bonucci ’33.