FC Vaslui – Slavia Praga 1-1

FC Vaslui - Slavia Praga 1-1
  • Publicat:
  • Actualizat:

Vasluiul a început în forță prima repriză cu Slavia, cu gândul la grupele UEFA, o performanță istorică pentru gruparea moldoveană. Hizo a uitat că l-a desființat pe Aliuță, principalul vizat de acuzele de indisciplină, și a ales să-l trimită în primul 11. Decarul l-a răsplătit și a fost cel care a dat primul avertisment cehilor: șut puternic din afara careului, puțin peste transversală.

Planurile ofensive ale lui Jarolim sunt date peste cap de accidentarea lui Litteri, jucătorul împrumutat de la Inter, care a fost schimbat în minutul 11, după un duel cu Panait. Un minut mai târziu, prima mare ocazie, venită tot din gheata lui Aliuță. Lovitură liberă de pe partea stângă, Temwanjera trimite un cap din 14 metri, dar Vaniak scoate cu un reflex de zile mari. În minutul 22, Vasluiul a început să viseze la grupele UEFA, după o nouă fază fixă executată de Aliuță. Corner de pe stânga, Burdujan scapă de marcaj și reia cu capul din 10 metri, în plasa laterală a veteranului Vaniak: 1-0 pentru Vaslui.

Vasluiul face prea repede pasul înapoi, Slavia se aruncă imediat în atac, dar singura ocazie mai importantă e un șut al lui Belaid, după o pătrundere centrală, dar șutul acestuia este respins de Kuciak. Vasluiul intră la pauză în avantaj și e la 45 de minute de o performanță istorică: calificarea în grupele Cupei UEFA.

Totul se prebușește însă, la doar trei minute după pauză. Repriza secundă debutează însă cum nu se poate mai. În minutul 48, Slavia egalează, tot dintr-o fază fixă. Lovitură liberă de pe stânga, Brabec pătrunde pe dreapta și reia cu latul la colțul lung, cu toată opoziția lui Temwanjera.

Surprinzător, tot cehii presează și după golul egalizator, iar șutul puternic al lui Belaid din poziție centrală este boxat de Kuciak. Vasluiul dă replica, tot cu un șut din afara careului, dar balonul trimis de la mare distanță de Aliuță este reținut cu greu, în doi timpi, de Vaniak. Hizo forțează atacul cu Nemanja în locul celuilalt Jovanovic, dar nimic nu se mai întâmplă.

Ultima șansă e în finalul partidei, când Vasluiul beneficiază de o lovitură liberă dintr.o poziție favorabilă, dar șutul lui Ghencev este respins de Vaniak. 1-1 scor final și Vasluiul părăsește și ea Cupa UEFA, după o dublă în care nu a fost cu nimic mai prejos decât Slavia. Și cu încă o consolare: a fost singura echipă românească care a părăsit competiția, deși nu a fost învinsă.

Urmăriți aici comentariul live al partidei FC Vaslui – Slavia Praga

Min. 94 Fluier final. FC Vaslui – Slavia Praga 1-1, și gruparea moldoveană părăsește și ea Cupa UEFA. Nicio echipă românească nu a reușit să pătrundă în grupele UEFA

Min. 94 Asediu total al Vasluiului, dar respinge Vaniak

Min. 92 Lovitură liberă pentru FC Vaslui, din poziție centrală, de la 25 de metri. Latka a avut o intrare violentă asupra lui Panait. Cehul este avertizat. Șutul violent al lui Ghencev este respins de Vaniak

Min. 90 Ultimele 4 minute de speranțe pentru Vaslui și pentru fotbalul românesc în Cupa UEFA

Min. 89 Șutul lui Tavares este respins în corner de Kuciak. Cehii încearcă să țină de balon cât mai mult

Min. 87 Toată echipa Vasluiului se află în jumătatee Slaviei. Burdujan cade în careu, dar nu se putea dicta nimic.

Min. 84 Ultima mutare a lui Hizo. Buhăescu îl înlocuiește pe Aliuță

Min. 83 Schimbare și la Vaslui. Intră Bălace în locul lui H. Luz

Min. 83 Ultima schimbare la Slavia. Latka în locul lui Volesak

Min. 80 Asediul la poarta Slaviei. Cehii se apără însă destul de bine până acum

Min. 77 Lovitură liberă pentru FC Vaslui, de la 25 de metri. Execută N’Doye, peste transversala lui Vaniak

Min. 75 Vasluiul forțează golul decisiv, Ljubinkovic primește o pasă într-un careu supraaglomerat, încearcă un dribling, dar este deposedat de un fundaș al Slaviei

Min. 75 Ghencev este avertizat și el, tot pentru un fault mai tare

Min. 72 A doua schimbare la Slavia. Iese Cerny, intră Janda

Min. 70 Cartonaș galben pentru Necid, pentru o intrare tare la Ghencev

Min. 65 Prima schimbare la Vaslui, una cu tentă ofensivă. Hizo îl trimite pe teren pe N. Jovanovic în locul lui P. Jovanovic

Min. 62 Corner pentru Vaslui, fără niciun rezultat însă

Min. 60 Slavia scapă pe contr-atac, dar Kuciak iese salvator la 30 de metri de poartă și degajează cu piciorul

Min. 58 Ocazie pentru vasluieni. Șutul lui Aliuță, de la aproape 30 de metri, prinde pământul în fața lui Vaniak, dar cehul reușește să rețină, în doi timpi

Min. 55 Ljubinkovic cade în careul Slaviei, dar nu se putea dicta nimic. Faza continuă, Burdujan este faultat clar de un ceh, aproape de linia de tușă, dar centralul lasă jocul să continue

Min. 53 Ocazie uriașă pentru Slavia. Bomba expediată de Belaid, de la 25 de metri, poziție centrală, este respinsă de Kuciak

Min. 48 GOL SLAVIA. Lovitură liberă pentru Slavia, de pe partea stângă. Un jucător ceh centrează de pe partea stângă, Brabec vine din partea dreaptă și reia în plasa lui Kuciak, la colțul lung. FC Vaslui – Slavia 1-1

Min. 46 A început repriza a doua a partidei FC Vaslui – Slavia

Min. 45+2 Fluier final al primei reprize. La pauză, FC Vaslui conduce Slavia Praga, scor 1-0, după reușita lui Burdujan

Min. 45 Prima repriză se va prelungi cu 2 minute

Min. 45 Slavia forțează egalarea, cehii au două cornere consecutive, dar Vasluiul ezistă

Min. 40 Corner pentru FC Vaslui. Ljubinkovic recentrează cu capul, dar Jovanovic se afla în offside

Min. 37 Burdujan este avertizat, după ce a oprit un balon cu mâna

Min. 35 Ocazie pentru Slavia. Pătrundere pentru Belaid, care șutează de la 20 de metri, poziție centrală, respinge Kuciak

Min. 31 Lovitură liberă pentru FC Vaslui, de pe partea dreaptă, din apropierea careului. Balonul șutat de Aliuță se loveșțe de un jucător ceh și iese în aut

Min. 29 Intrare tare a lui Panait asupra unui jucător ceh, dar scapă fără avertisment

Min. 27 O nouă lovitură liberă pentru Slavia, reține din nou Kuciak

Min. 24 Slavia încearcă să revină în joc, dar Kuciak apără o lovitură liberă apoi e pe fază și la cornerul care a urmat

Min. 22 GOOOOOOOOOOOLLLLL FC VASLUI. Lovitură de colț executată de Aliuță, Burdujan deschide scorul cu o lovitură de cap din mijlocul careului. FC Vaslui – Slavia 1-0

Min. 21 Șutul lui Temwanjera este deviat în corner

Min. 20 Șut slab al lui Cerny, de la 22 de metri, după o pătrundere printre jucătorii Vasluiului

Min. 15 Vasluiul s-a instalat la cârma jocului. O nouă ocazie, după o lovitură liberă de pe partea dreaptă, de la 30 de metri. N’ Doye șutează puternic, Vaniak reține în doi timpi

Min. 12 Ocazie mare pentru vasluieni. Lovitură liberă executată bine de Aliuță, de pe partea stângă, Temwanjera reia senzațional cu capul, din interiorul careului, dar reflexul lui Vaniak este pe măsură

Min. 11 Prima schimbare fortuită la Slavia. Iese accidentat Litteri, intră Ivana

Min. 11 Burdujan este semnalizat în offside

Min. 10 Lansare pentru Volesak, reține Kuciak fără probleme

Min. 9 Litteri se resimte, după un duel cu Panait

Min. 6 Prima ocazie a partidei îi aparține lui Aliuță, care a șutat puțin peste vinclu, de la 25 de metri

Min. 4 Burdujan obține o lovitură liberă pe partea dreaptă, la 25 de metri de poarta Slaviei. Bate Aliuță, direct în zid, balonul iese în corner. Un jucător vasluian face apoi fault în atac, la lovitura de colț executată de același Aliuță

Min. 1 A început partida FC Vaslui – Slavia Praga, manșa secundă a turul I al Cupei UEFA