Messi a scăpat victoria printre degete. ”Generaţia de Aur” a Islandei a rezistat eroic în faţa colosului argentinian. Cronica meciului

16 iun 2018 2644 afişări Comentează şi tu CM 2018

Cu aşteptări mari din partea fanilor pentru acest turneu final, mai ales după prestaţia rivalului Cristiano Ronaldo din meciul cu Spania, încheiat cu scorul de 3-3, când acesta a reuşit un hat-trick, Leo Messi nu a impresionat în spatele lui Aguero.

Decarul a ratat chiar şansa de a aduce victoria pentru echipa sa după ce a irosit un penalty obţinut de Meza în minutul 63. Starul Barcelonei s-a făcut remarcat doar prin două şuturi de la distanţă în prima repreiză în faţa unei reprezentative a Islandei cu presiunea pe umeri a primului meci din istoria ţării la un Campionat Mondial.

Argentina a alergat după deschiderea scorului, dar islandezii au avut prima mare ocazie a meciului în minutul 10, Bjarnason le-a dat emoţii fanilor argentinieni după ce a reluat slab din faţa porţii apărate de un Caballero care a părut luat prin surprindere de apariţia mijlocaşului islandez. Golul lui Aguero din minutul 19 a fost suficient pentru ca apărarea statului populat de 300.000 de oameni să se trezească, astfel că ”zidul” lui nu Hallgrimsson nu a putut fi dorobât de atacul de cinci stele al Argentinei. Golgheterul din Serie A lăsat acasă pentru acest turneu final, Mauro Icardi, a privit din fotoliu pasele ca la handbal ale conaţionalilor săi în jurul careului islandez, şi ”grenadele” de la 25 de metri semnate de Messi şi Banega.

Generaţia de Aur a vikingilor a egalat după doar patru minute în faţa unei defensive visătoare a Argentinei. Finnbogason a punctat în urma unei respingeri greşite a portarului de rezervă de la Chelsea, mingea a ajuns cu puţină şansă la vârful islandez, care a modificat scorul de pe tabelă la primul şut pe poartă al echipei sale.

Tiki-Taka

Chiar dacă nu au asediat poarta lui Halldorsson în prima repriză, sud-americanii au dominat autoritar jocul. Statisticile îi dau echipei lui Sampaoli un procentaj de 74% posesie şi 193 de pase complete, islandezii având doar 25 până la pauză. Totuşi, naţionala lui Hallgrimsson a demonstrat că prestaţia de la EURO 2016 nu a fost o întâmplare şi a rezistat eroic până la finalul partidei, cu o apărare ce i-ar face invidioşi chiar şi pe cei mai mari adepţi ai stilului defensiv.

Nu-i Juventus Colentina, e Messi cu Argentina

Argentinienii s-au bazat pe un Messi ”marcat” după finala pierdută în 2014, în faţa Germaniei, cu golul salvator din prelungiri al unui Mario Gotze care nu a fost convocat de Joachim Low pentru acest turneu final. Prestaţia starului Barcelonei a fost ştearsă, şi nici echipa nu a impresionat. În faţa a 44.190 de spactatori, naţionala lui Sampaoli a oferit ceea ce s-a vrut a fi un spactacol ofensiv şi un joc de pase ce aduce aminte de stilul implementat de Pep Guardiola la Barcelona. Messi a avut victoria în gheată la jumătatea reprizei secunde, dar nu l-a putut imita pe Ronaldo, iar Halldorsson s-a opus miraculos şi a salvat un punct pentru ţara sa după ce a apărat un penalty. Starul Barcelonei s-a mai remarcat doar prin trei şuturi de la distanţă, şi a mai avut o ocazie mare în repreiza secundă, după ce a primit o minge în careu, dar Saevarsson i-a ”furat” balonul din picior şi a trimis în corner.

S-a terminat 1-1, iar Islanda face primul punct la primul meci din istorie la un Campionat Mondial.

Argentina - Islanda 1-1 (Aguero 19 / Finnbogason 24)

Argentina: Caballero - Salvio, Otamendi, Rojo, Tagliafico - Mascherano, Biglia (Banega 54) - Meza (Higuain 84), Messi, Di Maria (Pavon 75) - S. Aguero
Rezerve: Guzman, Armani, Acuna, Ansaldi, Dybala, Fazio, Lo Celso, Mercado, Perez
Islanda: Halldorsson - Saevarsson, Arnason, Sigurdsson, Magnusson - Gudmundsson (Gislason 63), Gunnarsson (Skulason 76), G. Sigurdsson, Hallfredsson, Bjarnason - Finnbogason
Rezerve: Schram, Runarsson, Bodvarsson, Eyjolfsson, Gudmundsson, Ingason, B. Sigurdsson, O. Skulason, Trautason