Lukaku şi ”Dracii roşii”, prea grei pentru un adversar de categoria ”pană”. Belgia - Panama 3-0, într-un meci în care Penedo a rezistat eroic doar o repriză. Cronica meciului

18 iun 2018 1340 afişări Comentează şi tu CM 2018
Lukaku şi ”Dracii roşii”, prea grei pentru un adversar de categoria ”pană”. Belgia - Panama 3-0, într-un meci în care Penedo a rezistat eroic doar o repriză. Cronica meciului 2 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/35806/17263896/3/df-ilkiwkaazsws.jpg

Belgia a făcut o demonstraţie de forţă împotriva mult prea micuţei Panama, 3-0 (0-0), la Soci, luni seara, în primul meci al Grupei G a Campionatului Mondial din Rusia. Jaime Penedo a rezistat o repriză în faţa asediului belgian. Carrasco, Mertens şi Hazard l-au ”întins” serios pe portarul dinamovist.

Panamezii pare-se că au urmărit meciul Argentinei cu Islanda şi s-au apărat precum ”vikingii” la tunurile expediate de starurile belgiene. După surprizele din primele meciuri de la Cypa Mondială, ”Dracii roşii” au vrut să dea recital în faţa reprezentativei statului Panama şi, totodată, să nu intre în galeria selectă a ”giganţilor” care surprind neplăcut încă de la primul meci. Argentina, Germania şi Brazilia au capotat sau au înregistrat semieşecuri, dar Panama a arătat un joc solid în debut.

După o perioadă echilibrată, belgienii au concretizat iureşul ofensiv. Mertens a deschis scorul în minutul 47 cu un şut superb, din prima, de la marginea careului, fără nicio şansă pentru dinamovistul Penedo. Lukaku a majorat diferenţa pe tabelă după o fază parcă desenată şi o serie de driblinguri năucitoare a lui Hazard. Pentru vârful lui Mourinho de la Manchester United a fost nevoie doar de mingea teleghidată în careu de magicianul De Bruyne. Lukaku a reuşit dubla în minutul 75 după ce a fost servit de Mertens, şi l-a executat pe goalkeeper-ul lui Dinamo cu o scăriţă.

Mertens a reuşit golul zilei, la CM din Rusia, cu un lob în cross

Să se-audă pân' la Soci!

Panamezii nu au fost singurii care au ţinut cu naţionala ţării lor în duelul cu ”coloşii” de sute de milioane ai lui Roberto Martinez. O postare pe Facebook a paginii oficiale a galeriei dinamoviste şi un mesaj de încurajare care a străbătut cei 1.660 de kilometri până la Soci, şi a ajuns la sufletul lui Jaime Penedo: ”CÂINELE NOSTRU!”. Singurul jucător din Liga 1 care participă la turneul final a invervenit eroic la bombele expediate de belgieni în prima repriză, astfel că Hazard, Carrasco şi Mertens s-au numărat pe lista starurilor care nu l-au putut învinge în prima parte pe portarul lui Dinamo.

Dirijorul lui Pep

Pasă decisivă la golul lui Lukaku şi traiectoria parcă desenată a mingii sunt singurele elemente care l-au făcut remarcat pe Kevin De Bruyne, unul dintre oamenii de bază ai lui Pep Guardiola şi unul dintre cei mai decisivi jucători pe care îi are la dispoziţie antrenorul catalan. 21 de pase decisive şi 12 goluri a bifat ”dirijorul” lui City în acest sezon, în toate competiţiile, care s-a bătut până în ultima etapă cu noua senzaţie din Premier League, Salah, pentru titlul de jucătorul sezonului.

Lukaku, omul care aduce liniştea

Belgia s-a impus fără emoţii în primul meci de la Campionatul Mondial din Rusia, şi aşteaptă derby-ul grupei G, cu Anglia, pentru primul loc, ce asigură prezenţa în optimi împotriva ocupantei locului secund din grupa H (Columbia, Polonia, Japonia, Senegal)

Belgia – Panama 3-0 (Mertens 47, Lukaku 69, 75)

Belgia: Courtois – Alderwireld, Boyata, Vertonghen     , – Meunier    , De Bruyne    , Witsel (Chadli 90), Carrasco (Dembele 74) – Mertens (T. Hazard 83), R. Lukaku, E. Hazard (cpt)

Rezerve: Casteels – portari; Batshuayi, Chadli, Dembele, Dendoncker, Fellaini, T. Hazard, Januzaj, Kompany, Tielemans

Panama: Penedo – Murillo    , R. Torres (cpt), Escobar, Davis    , – Gomez – Barcenas      (G. Torres 63), Cooper    , Godoy    , Rodriguez (Diaz 63) – Perez (Tejada 74)

Rezerve: Calderon, Rodriguez – portari; Arroyo, Baloy, Cummings, Diaz, Avila, Machado, Ovalle, Pimentel, Tejada, G. Torres.