Furia Roja şi norocoasă! Spania bate Iran, 1-0, cu un gol neobişnuit al lui Diego Costa şi egalează Portugalia în fruntea Grupei B. Cronica meciului în care asiaticii puteau strica toate planurile

20 iun 2018 5171 afişări Comentează şi tu CM 2018

Spania a învins la limită Iran, 1-0 la Kazan, şi a egalat Portugalia în fruntea Grupei B de la Cupa Mondială din Rusia. Graţie golului norocos semnat de Diego Costa, Furia Roja atacă ultima etapă de pe picior de egalitate cu naţionala lui Ronaldo. Pe 25 iunie se joacă Portugalia - Iran şi Spania - Maroc, iar ibericii care vor câştiga la diferenţa mai mare vor lua şi primul loc în grupă.

Spania - Portugalia 3-3, Iran - Maroc 1-0 şi Portugalia - Maroc 1-0 sunt rezultate care pun presiune pe Hierro şi ai lui. Furia Roja e abia la meciul al doilea, dar e obligată să câştige. Pentru calificare, pentru şefia grupei, pentru un culoar mai uşor în fazele finale. Şi Hierro nu face multe schimbări faţă de thriller-ul cu Portugalia. Dani Carvajal în locul lui Nacho, Vazquez în locul lui Koke pentru mai multă viteză şi viziune. Şi atât! Pentru că angrenajul e pus la punct. La fel ca defensiva de fier a norocosului Queiroz.

Când fost campioană mondială e în foame de puncte şi are în faţă un adversar aparent modest, aşteptările sunt pentru un scor mare. Dar Queiroz şi băieţii lui joacă de mulţi ani rolul victimei sigure care vrea să dea lovitura. Şi portughezul ştie că nu are altă şansă decât să se apere. Aşa că-şi pune elevii pe două linii, îşi ia gândul de la atac şi îi aruncă mănuşa lui Hierro: "Treci prin defensiva asta dacă poţi!".

Ghinionistul David Silva...

Spania pasează. Sau caută culoare de pasă, pentru că mijlocaşii laterali ai iranienilor sunt totuna cu fundaşii. E aglomeraţie mare în faţa careului lui Beiranvand şi ea nu va dispărea până ce mingea nu intră în plasă. Isco şi Iniesta culeg mingile, David Silva sprintează pe zeci de culoare, Ramos şi Pique urcă, Alba şi Carvajal nu mai sunt de mult fundaşi. Şi prima repriză e un monolog al lui David Silva. Prima şansă apare în minutul 24, dar şutul din lovitură liberă e prea slab. A doua vine peste şase minute, dar nici foarfeca laterală nu e suficientă pentru deschiderea scorului. Peste încă zece minute primeşte o pasă bună de la Iniesta, vrea şutul din întoarcere, dar un fundaş i se aruncă la picioare şi îl blochează. În prelungiri combină cu Diego Costa, trage din afara careului, însă o deviere îi încurcă planurile. Şi, cu patru ocazii în 45 de minute, Spania se vede într-o poziţie uşor complicată. Are şuturi spre şi pe poartă, posesie 80%, dar scorul e 0-0. Se fluieră finalul şi Queiroz pleacă mulţumit la vestiarele stadionului din Kazan. E în grafic, are patru puncte după un meci şi jumătate. N-ar fi sperat nici el, nici zecile de mii de fani care creează o atmosferă superbă în tribune. Dar mai sunt 45 de minute!

...Şi norocosul Diego Costa!

Care încep pe aceleaşi coordonate. Spania pasează cu răbdare, pentru că ştie că la asta se pricepe cel mai bine. Şansele vor veni, dacă sunt căutate. Şi norocul va lovi, dacă e provocat. Până să treacă minutele şi să se instaleze panica, Busquets (49) trimite mingea spre vinclu, însă Beiranvand se întinde şi-l face pe Hierro să-şi pună mâinile în cap. Fernando a trăit multe pe vremea când conducea apărarea Furiei. Şi ştie că are nevoie de un gol rapid. Care vine! Devreme, la timp pentru spulberarea emoţiilor, în minutul 54. Pasă Iniesta, preluare Diego Costa şi norocul care l-a urmărit toată cariera nu-l părăseşte nici azi pe vârful lui Atleti. Rezaeiam îi degajează în picior, mingea se duce glonţ la colţul scurt, portarul e bătut. 1-0, misiunea e aproape îndeplinită.

Şi devine îndeplinită, dar nu fără emoţii, căci Iranul îşi dă seama că trebuie să calce şi în careul lui De Gea pentru a lua un punct. Asiaticii atacă cu teamă, ştiu că nu au calitate în faţă, dar tot reuşesc, cumva, să marcheze. În minutul 62, după o centrare din dreapta, o învălmăşeală şi un şut al lui Ezatolahi prin De Gea. 1-1, bucurie la Kazan! Dar Andres Cunha, arbitrul columbian al meciului, e înştiinţat de asistent că golul a venit după un ofsaid. Îl anulează şi dărâmă un munte de speranţe. Rămâne 1-0, mingea revine la Spania şi, odată avertizată, Furia Roja îşi dă seama că nu mai e loc de glume şi inexactităţi.

Costa, Ramos şi Pique ratează o triplă ocazie (72), dar Spania îşi face treaba şi ajunge la patru puncte în două meciuri, chiar dacă Taremi (82) mai dă cu piciorul unei şanse bune. Furia Roja se va prezenta la Kalingrad, pe 25 iunie de la ora 20:00, cu obiectivul clar de a marca o căruţă de goluri în poarta eliminatei Maroc. Înaintea ultimei etape, Portugalia şi Spania ocupă primul loc al Grupei B, cu câte patru puncte, iar ultima etapă va decide câştigătoarea grupei. Tot pe 25 iunie, tot de la ora 20:00, Portugalia joacă împotriva Iranului, care are trei puncte şi păstrează şanse la o calificare nesperată. În cazul în care Spania şi Portugalia termină la egalitate pe primul loc, cele două vor fi departajate de golaveraj, capitol la care se află la egalitate după două meciuri (+1).