"Falimentul" tiki-taka a venit la Moscova, pe 1 iulie 2018. Cifre ireale ale statisticii, dar degeaba! Record de pase în istoria Cupei Mondiale şi capitolul ruşinos pentru ruşi

1 iul 2018 3560 afişări Comentează şi tu CM 2018

Rusia a eliminat Spania de la Cupa Mondială (1-1, 4-3 după penalty-uri) şi a oferit cea mai mare surpriză a fazelor eliminatorii punând munca şi rigoarea defensivă înaintea paselor şi a talentului. La final, Spania s-a ales cu statistici incredibile, dar pleacă acasă.

Partida de la Moscova s-a desfăşurat pe coordonate cât se poate de simple şi a părut o formalitate pentru fosta campioană mondială după autogolul lui Ignashevich. Dar Rusia a revenit şi a marcat, prin Dzyuba, din penalty, la singurul ei şut pe poartă!

Statistica oferită la finalul celor 90 de minute de site-ul oficial al fifa arată, de fapt, cât de defensivă a fost Rusia şi cât timp a pierdut Spania pasând ineficient, în lateral.

Furia Roja a terminat cu 15 şuturi la poartă şi nouă pe poartă, în timp ce Rusia a avut patru încercări, dintre care una pe poartă, golul lui Dzyuba. La posesia, Spania a adunat 74 de procente, iar în prelungiri a avut mingea în 73% din timp. La pase, diferenţa e enormă! Spania a reuşit 1029 din 1137 încercate (cele mai multe în istoria Cupei Mondiale), în timp ce ruşii au pasat "la om" de 202 ori din 285 de încercări. În prelungiri, prăpastia e şi mai mare: Spania a avut 12 ocazii de gol şi patru şuturi pe poartă, Rusia a fost cu zero peste tot şi, în timp ce Iniesta şi colegii lui au avut 246 de pase complete, ex-sovieticii se pot lăuda cu...30. Adică o pasă pe minut!