"Falcao e singurul care a bătut altfel decât mă aşteptam". Eroul Angliei face dezvăluiri şi are un răspuns pentru Courtois

4 iul 2018 5123 afişări CM 2018

Jordan Pickford (24 de ani) a devenit eroul unei naţiuni, i-a adus Angliei prima victorie din istorie la loviturile de departajare, iar la finalul meciului cu Columbia a povestit cum a atins performanţa fantastică şi a ţinut să-i răspundă lui Courtois.

Învins de Yerry Mina în al treilea minut al timpului suplimentar, goalkeeper-ul lui Everton a reuşit să "citească" penalty-ul lui Carlos Bacca, i-a oferit lui Eric Dier şansa de a califica Anglia în sferturile de finală şi a devenit, la 24 de ani, portarul cu care Anglia rupe blestemul şi câştigă un meci la loviturile de departajare la Cupa Mondială. Plin de încredere, englezul şi-a adus aminte de o declaraţie a lui Thibaut Courtois, care, după Belgia - Anglia 1-0, a spus că Pickford nu a reuşit să respingă şutul lui Januzaj, de la singurul gol al partidei, pentru că ar fi prea scund.

Pe lângă răspunsul pentru rivalul de la Chelsea, Pickford a mai transmis că analiza făcută înaintea meciului a fost decisivă pentru reuşita de la penalty-uri, unde doar Falcao a reuşit să-l surprindă: "I-am analizat înaintea meciului, ştiam cum bat penalty-urile. Falcao e singurul care a bătut altfel decât mă aşteptem. Chiar dacă nu sunt cel mai înalt portar, am forţă şi agilitate. Ajung dintr-un colţ în altul şi sunt bun. E vorba despre a fi acolo şi a apăra. Iar eu am fost! Ştiam că avem meciul în mână. Chiar dacă am ajuns la penalty-uri, ştiam că suntem capabili să câştigăm", a declarat Pickford, citat de Daily Mail.

Învingătoare în faţa Columbiei (1-1, 4-3 la loviturile de departajare), Anglia are o şansă uriaşă de a-şi egala cea mai bună performanţă la o Cupă Mondială care nu se joacă pe propriul teren. În sferturi, Southgate şi băieţii lui vor juca împotriva Suediei, sâmbătă, la Soci.