Croaţia profită de pasul greşit al Argentinei şi se instalează în fotoliul de lider. Cine au fost ”dirijorii” şi blestemul nigerian. Cronica meciului

16 iun 2018 1788 afişări Comentează şi tu CM 2018
Croaţia profită de pasul greşit al Argentinei şi se instalează în fotoliul de lider.  Cine au fost ”dirijorii” şi blestemul nigerian. Cronica meciului

Croaţia a profitat de pasul greşit făcut de rivala la primul loc în grupa D, Argentina, care a remizat dramatic cu Islanda, echipă aflată la prima participare la un Campionat Mondial. Mijlocaşul vedetă al Barcelonei, Ivan Rakitic, nu a convins în această partidă, astfel că rivalul său, Luka Modric, şi alţi doi rivali, Mandzukic şi Perisic, au regizat filmul primei victorii a Croaţiei la Copa Del Mundo 2018.

Mandzukic a animat o primă parte a jocului lipsită de ocazii periculoase. Starul lui Juventus l-a servit perfect pe rivalul de la Inter, Ivan Perisic, în minutul 14, dar acesta a trimis peste poartă. Tot starul croat a contribuit decisiv la unicul gol al partidei, după ce a reluat cu capul o centrare venită dintr-un corner, iar nigerianul Etebo a deviat nefericit în propria poartă şi Croaţia a deschis scorul la prima minge trimisă pe spaţiul porţii. Echipa cu cea mai scăzută medie de vârstă de la acest turneu final s-a făcut remarcată doar printr-un şut pe jos semnat de Iwobi şi respins de ”ministrul apărării”, Dejan Lovren. După pauză, croaţii au alergat după golul doi, şi Rebic a semnat prima mare ocazie a reprizei secunde, după ce a reluat peste poartă o centrare perfectă a lui Perisic.

Mario Mandzukic a obţinut un penalty în repriza a doua, după o manevră de Wrestling aplicată de fundaşul nigerian, William Ekong. Starul lui Juventus a privit cum Luka Modric, omul care l-a trimis ”acasă” în optimile Champions League, a transformat lovitura de pedeapsă. Mijlocaşul lui Real a tras exact în colţul pe care l-a ales şi rivalul său de la Barcelona, Leo Messi, dar starul argentinian s-a lovit de un Halldorsson inspirat şi într-o formă de zile mari. Alt mijlocaş al lui Real, Kovacic, putea face 3-0 în minutele de prelungiri, dar Ivan Perisic s-a lovit de ”egoismul” său şi nu a primit balonul de la starul de pe Santiago Bernabeu, aceasta fiind singur cu portarul.

”Blestemul” continuă

Cu starurile Moses şi Iwobi în teren şi cu Iheanacho intrat după pauză, prestaţia Nigeriei a fost ştearsă, fără posesie şi fără ocazii periculoase la poarta goalkeeper-ului lui Monaco, Danijel Subasic. Statistica spune că ”vulturii” au pierdut ultimele şase partide de Cupă Mondială în care au marcat în propria poartă, astfel că devierea lui Etebo în propria poartă confirmă ghinionul pentru reprezentativa nigeriană.

S-a terminat 2-0 pentru Croaţia, care se instalează în fotoliul de lider al grupei D, şi aşteaptă duelul pentru supremaţie cu Argentina lui Leo Messi.