Acasa » Fotbal Extern » Cât de urât s-a purtat rusul Ivan Savvidis cu Răzvan Lucescu! Ce a făcut patronul lui PAOK l-a dezamăgit crunt pe român: „Așa ar fi fost firesc!”

DECLARAȚII Cât de urât s-a purtat rusul Ivan Savvidis cu Răzvan Lucescu! Ce a făcut patronul lui PAOK l-a dezamăgit crunt pe român: „Așa ar fi fost firesc!”

Gigi Grigorescu
Cât de urât s-a purtat rusul Ivan Savvidis cu Răzvan Lucescu! Ce a făcut patronul lui PAOK l-a dezamăgit crunt pe român: „Așa ar fi fost firesc!”
Tehnicianul român Răzvan Lucescu a plecat cu un gust amar de la PAOK, fiind dezamăgit de patronul Ivan Savvidis. Mediafax Foto

Răzvan Lucescu s-a despărțit de PAOK Salonic pe 19 iunie, iar după 4 zile tehnicianul român a spus cât de urât s-a purtat rusul Ivan Savvidis, patronul echipei, cu el.

La 4 zile de la anunțul rezilierii contractului cu PAOK, Răzvan Lucescu a spus că Ivan Savvidis nici măcar nu i-a strâns mâna la plecare.

Tehnicianul român Răzvan Lucescu a plecat cu un gust amar de la PAOK, fiind dezamăgit de patronul Ivan Savvidis

S-a încheiat o eră pentru PAOK Salonic, o dată cu rezilierea contractului tehnicianului român Răzvan Lucescu. Anunțul oficial a fost făcut de club, pe 19 iunie.

În al doilea mandat, el a câștigat un titlu, în 2024. De asemenea, a jucat și trei finale ale Cupei Greciei, în 2022, 2023 și 2026, pierzându-le pe toate.

În condițiile în care nu a semnat, deocamdată, cu altă echipă, Răzvan Lucescu se află în vacanță. El a oferit un interviu, preluat de publicația MetroSport, în care a șocat.

„Sunt fericit pentru ceea ce am realizat aici la PAOK. Sunt fericit pentru momentele fantastice pe care le-am trăit la PAOK.

Sunt fericit pentru titlurile pe care le-am câștigat împreună. Singurul lucru, singurul regret pe care îl am este că mi-aș fi dorit să am alt mod de a-mi lua rămas bun de la fanii PAOK.

Au fost oameni care au creat această negativitate în aceste momente. A fost o nebunie ce s-a întâmplat în acele 3-4 săptămâni de vacanță.

Cel mai normal mod ar fi fost ca eu și domnul Savvidis să ne strângem mâna, să ne îmbrățișăm, să-i mulțumesc.

„Este persoana care m-a făcut să trăiesc această perioadă”, a declarat Răzvan Lucescu, dând de înțeles că nici măcar nu s-a văzut cu patronul rus al echipei.

Răzvan Lucescu a trăit cea mai urâtă perioadă de două luni din viața lui

În același interviu, tehnicianul român a analizat și ultima perioadă petrecută la PAOK, mai ales evenimentele consumate în 2026.

Răzvan Lucescu și-a pierdut tatăl la începutul lunii aprilie, a ieșit din lupta la titlu după un parcurs modest în play-off și a pierdut finala Cupei Greciei cu OFI Creta.

„În final, este un eșec. Speri, ajungi, construiești acest vis, să zicem, pe parcursul unui an. Treci prin niște situații dificile, complicate.

Te lupți, îți propui să câștigi, ajungi să crezi că poți câștiga și după aceea vine un meci, o situație, care te izbesc de pământ.

Cred că asta este durerea mare, faptul că acel vis pe care ți l-ai creat nu s a îndeplinit. Nu a fost o finală pe care noi am jucat o în fața unui adversar de nivelul nostru, cu tot respectul.

A fost pur și simplu o frică de eșec, o teamă că nu am putea să reușim, venind în spate cu o perioadă foarte dificilă.

Asta ne a făcut să ne pierdem din siguranță, din liniște, din încredere și în final din chimia aceea care se formează pe parcursul unui sezon.

Este cea mai urâtă perioadă de două luni din viața mea. Știți foarte bine de ce. Este prima dată când pierd pe cineva foarte apropiat din familie.

Chiar dacă ne pregătim dinainte, ne spunem că va veni momentul, atunci când vine te te ia pe neașteptate.

Din punct de vedere sportiv începusem excelent, însă așa cum se întâmplă uneori s-a creat o speranță că putem câștiga și campionatul și cupa.

Și, la un moment dat, începând cu sfârșitul lunii ianuarie, începutul lunii februarie, am început din nimic să pierdem jucători, să se întâmple lucruri foarte ciudate în jurul nostru”, a mai precizat tehnicianul în același interviu, potrivit a-sports.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]