Carlo Ancelotti, prima reacție după Bayern Munchen – Real Madrid 2-2. Recunoaște cu eleganță ce s-a întâmplat

Carlo Ancelotti, prima reacție după Bayern Munchen - Real Madrid 2-2. Recunoaște cu eleganță ce s-a întâmplat

Carlo Ancelotti a oferit o primă reacție după remiza Bayern Munchen – Real Madrid 2-2. Tehnicianul spaniolilor a recunoscut ce i-a lipsit formației sale în partida de pe Allianz Arena.

Real Madrid a obținut o remiză în duelul cu Bayern Munchen, scor 2-2, în prima manșă a semifinalelor Ligii Campionilor.

Carlo Ancelotti, declarații după Bayern Munchen – Real Madrid 2-2. A recunoscut, cu eleganță, ce s-a petrecut

După meci, Carlo Ancelotti a analizat partida în cauză, antrenorul declarându-se mulțumit de jocul prestat de formația sa. Totuși, italianul a recunoscut că ibericilor le-a lipsit „intensitatea” în partea a doua a confruntării.

„Momentul nostru de slăbiciune a fost începutul reprizei secunde și atunci am primit două goluri. Au arătat cea mai bună versiune și noi nu, dar avem timp să o arătăm miercurea viitoare. Prima repriză am atacat, dar cu puțină intensitate.

În a doua repriză, când au trecut în față pe tabela de marcaj, am început să apăsăm puțin mai mult pedala de accelerație. Senzația a fost că ne simțeam confortabil, dar intensitatea lipsea. Am terminat meciul suficient de bine”, a declarat tehnicianul Carlo Ancelotti, după partida cu rivalii de la Bayern Munchen, conform publicației Marca.

S-a stabilit un nou record în partida Bayern Munchen – Real Madrid de pe Allianz Arena

Oaspeții au deschis scorul în minutul 24, grație lui Vinicius, care a profitat de o pasă a lui Kroos. De altfel, dată fiind această reușită, jucătorul originar din Brazilia a devenit primul fotbalist implicat direct în peste 30 de goluri (15 goluri și 15 pase decisive) în Champions League, începând din sezonul 2021/2022.

Nemții au revenit în mod spectaculos pe tabelă în repriza secundă, marcând două goluri într-un interval de cinci minute. Primul a înscris Sane, în minutul 63, urmat apoi de Kane, cel care, în minutul 57, a dus gazdele în avantaj, transformând un penalty.

Egalitatea a fost restabilită abia în minutul 80, după o a doua reușită a lui Vinicius. Atacantul brazilian al lui Real Madrid a marcat din penalty, ajungând la 19 goluri înscrise în actualul sezon în toate competițiile, plus 11 pase decisive.

Publicațiile din Spania au scris despre reușita lui Vinicius Junior în duelul disputat pe Allianz Arena.

„Totul se decide pe Bernabeu”, au titrat jurnaliștii de la Mundo Deportivo.

„Vinicius o ridică pe Real Madrid”, au scris cei de la AS.

„Bayern părăsește vie bătălia cu Real Madrid de pe Allianz Arena”, au notat și cei de la Sport.

Bayern Munchen – Real Madrid 2-2, echipele care au evoluat:

Bayern Munchen: Neuer, Kimmich – Dier – Kim – Mazzraoui, Laimer, Goretzka – Sane, Muller, Musiala – Kane

Real Madrid: Lunin, Vasquez – Nacho, Rudiger – Mendy, Valverde – Tchouameni – Kroos, Rodrygo – Bellingham – Vinicius.

Maria Miron / Autor
Este absolventă a facultății de Științe Politice, studii finalizate în 2021 cu o diplomă de master în „Analiza conflictelor internaționale”. A debutat în presă la Evenimentul Zilei, in ianuarie 2022, scriind articole pe domenii precum politic, social, economic sau sport. Mai apoi ... citește mai mult