Zero suspans! Real Madrid câștigă titlul cu numărul 33, primul după o pauză de 5 ani! Barcelona a fost condusă cu 2-0, a întors rezultatul, dar nu a mai contat

Ultima etapă a acestui sezon de La Liga se anunța a fi una extrem de intensă, dat fiind faptul că Real și Barcelona se luptau pentru trofeu. Asta în teorie, pentru că pe teren suspansul a lipsit cu desăvârșire.

Real Madrid a deschis repede scorul, în minutul 2, prin Cristiano Ronaldo din pasa lui Isco, fostul jucător al celor de la Malaga. În minutul 7, pe Camp Nou, Inui deschide scorul pentru Eibar și zarurile erau deja aruncate. La trei puncte în spatele Realului, Barcelona avea nevoie de o victorie a celor de la Malaga și, evident, de un succes în propriul meci.

După pauză, Benzema a făcut 2-0 pentru Real, iar în minutul 61, pe celălalt stadion, Inui reușea dubla contra Barcelonei. Junca, prin autogolul lui din minutul 63, a dat semnalul revenirii Barcelonei. Suarez a marcat pentru 2-2 în minutul 73, iar Messi înscris de la 11 metri, în minutul 76, după ce tot starul argentinian ratase un alt penalty în minutul 69. În minutele de prelungiri, Messi a mai înscris o dată.

Revenirea și victoria Barcelonei nu a mai avut niciun impact asupra clasamentului final. Real Madrid a terminat sezonul pe primul loc, cu un avans de trei puncte și a câștigat al 33-lea titlu din istorie, dar primul după o pauză de cinci ani.

Malaga – Real Madrid 0-2 (Ronaldo ‘2, Benzema ’55)

• Malaga: Kameni – Torres, Villanueva, Hernandez, Ricca – Recio, Camacho – Keko, Fornals, Jony – Sandro
  • Real Madrid: Navas – Danilo, Varane, Ramos, Marcelo – Casemiro – Isco, Kroos, Modric – Benzema, Cristiano Ronaldo

Barcelona – Eibar 4-2 (Junca ’63-autogol, Suarez ’73, Messi ’75-pen, Messi ’90+2 / Inui ‘7, ’61)

• Barcelona: Ter Stegen – Sergi Roberto, Marlon, Umtiti, Jordi Alba – Rakitic, Busquets, Iniesta – Messi, Suarez, Neymar
  • Eibar: Yoel – Capa, Arbilla, Lejeune, Junca – Ruben Pena, Escalante, Garcia, Inui – Enrich, Kike Garcia

Clasamentul în timp real:

1. Real Madrid 93p.
  2. FC Barcelona 90p.

Bătălia pentru titlu în Spania s-a dus până în ultima etapă. Cei doi granzi, Real Madrid și FC Barcelona, sunt echipele care se luptă pentru trofeu, partidele celor formații fiind programate cu începere de la ora 21:00. Barcelona primește vizita celor de la Eibar (locul 10), în timp ce Real Madrid va juca pe terenul celor de la Malaga (locul 11).

Înaintea acestei ultime etape, Real Madrid este lider, cu 90 de puncte, în timp ce Barcelona are 87 de puncte. Elevii lui Zidane au nevoie de cel puțin un egal cu Malaga pentru a fi siguri de câștigarea trofeului. În caz de egalitate de puncte, primul criteriu de departajare luat în calcul va fi meciurile directe. Real Madrid a remizat pe Camp Nou, scor 1-1, dar a pierdut pe teren propriu, scor 2-3.

Presa internațională a dezvăluit un amănunt picant înaintea acestor meciuri, detaliu care va ridica și mai mult interesul în special în privința partidei Realului. Malaga are de primit un milion de euro, din ‘afacerea Isco’ dacă madrilenii vor câștiga titlul astfel că va fi interesant de urmărit ce se va întâmpla pe „La Rosaleda”.

Real Madrid a câștigat ultima dată titlul în Spania în 2012, în timp ce Barcelona a triumfat sezonul trecut.