VIDEO | Victorie dramatică pentru Victor Piţurcă în penultima etapă din Arabia Saudită. Ce şanse mai are fostul selecţioner să termine pe locul trei în campionat

11 mai 2015 5842 afişări Campionate Externe

Victor Piţurcă a reuşit o victorie dramatică în penultima etapă a campionatului din Arabia Saudită. Al Ittihad a reuşit să îi învingă pe cei de la Al Shabab cu scorul de 4-3, însă formaţia fostului selecţioner are doar şanse teoretice de a mai putea ocupa locul trei în campionat, unul care să asigure participarea în Liga Campionilor. La egalitate de puncte cu Al Hilal, fosta echipă antrenată de Laurenţiu Reghecampf, Piţurcă poate spera doar la o înfrângere a celor din urmă. Al Hilal are avantajul meciurilor directe cu Al Ittihad.

Meciul cu Al Shabab a fost unul cu răsturnări de situaţii. Dacă la pauză scorul era 1-1, Al Shabab a preluat conducerea cu 3-1 în minutul 67, pentru a se vedea din nou condusă, scor 4-3, cu trei minute înainte de fluierul final al arbitrului. La Al Ittihad nu au evoluat nici Sânmărtean, nici Szukala.

Chiar dacă nu mai prinde locul trei în campionatul intern, Piţurcă se poate califica în Liga Campionilor doar dacă câştigă King Cup of Champions, competiţie în care se află în semifinale.