VIDEO | Un gol halucinant şi o bucurie nebună a lui Klopp. Liverpool a câştigat în minutul 90+6 derby-ul cu Everton. Mingea se ducea în afara stadionului, dar... Moment incredibil!

2 dec 2018 30709 afişări Campionate Externe

Derby-ul oraşului Liverpool a fost tranşat de un gol halucinant, care i-a adus lui Liverpool cele trei puncte şi o victorie de orgoliu în minutul 90+6 al partidei. La ultima fază a meciului, Divock Origi a marcat, la 12 minute de la introducerea pe teren.

Liverpool şi Everton s-au întâlnit pe Anfield în Merseyside derby, iar „caramelele” încercau să obţină o victorie în faţa rivalilor, după opt ani de aşteptare. Ultima oară când Everton a învins-o pe Liverpool a fost pe 17 octombrie 2010, acasă, scor 2-0, în campionat.

Partida de pe Anfield se îndrepta spre un rezultat de egalitate, dar Liverpool, ajutată şi de şansă, a smuls cele trei puncte la ultima fază, în urma unei faze cel puţin ciudate.

În minutul 90+6, Liverpool a beneficiat de o lovitură liberă de la 60 de metri, iar imediat mingea a fost aruncată în careu. Balonul a fost respins de apărarea lui Everton până la Van Dijk, cel care şi-a încercat şansa din afara careului.

Olandezul a lovit mingea greşit şi chiar s-a întors cu spatele după ce a simţit că execuţia nu a fost una reuşită. Doar că balonul s-a “încăpăţânat” să rămână în teren, a căzut pe transversala lui Pickford, care, păcălit de traiectoria mingii, a judecat faza greşit, iar Origi a împins mingea în poartă.

A fost momentul de descătuşare şi pentru Jurgen Klopp, care a pătruns pe teren şi s-a dus la mijloc pentru a se îmbrăţişa cu Alisson Becker.

Virgil hitting the bar from a shin shot walks always fuming & Origi heads in. Absolute scenes #LFC pic.twitter.com/xID7Xl6ghn