VIDEO INCREDIBIL Kameni a marcat autogolul anului! Portarul Malagăi a reluat "ca la handbal", în propria poartă

2 mar 2016 8597 afişări Campionate Externe
  • Malaga - Valencia 1-2 (Cop 14 / Kameni -autogol 41, Cheryshev 50)

Fază greu de explicat petrecută în timpul partidei Malaga - Valencia, din Primera Division, cu portarul camerunez Idriss Kameni în prim-plan.

În finalul primei reprize, într-un moment în care gazdele conduceau cu 1-0, goalkeeperul de 32 de ani şi-a introdus balonul în propria poartă, într-o fază în care nu era presat de niciun adversar.  Kameni a reluat o centrare din flancul drept în poartă, cu o execuţie specifică mai degrabă handbalului. Depăşit de centrare, Kameni a reuşit să ajungă mingea, dar în loc să o respingă în faţă sau să o prindă, a trimis-o direct în propria poartă.

Cel mai probabil, camerunezul nu a realizat unde se alflă exact şi a lovit mingea crezând că ieşise deja din cadrul porţii. Kameni avea un coechipier în spate în momentul în care a atins mingea şi e posibil să fi crezut că are un adversar lângă el, care ar fi ajuns mingea dacă el nu o lovea. Vezi mai jos faza. În repriza secundă, Valencia a mai marcat o dată, prin Cheryshev şi a obţinut încă 3 puncte uriaşe în campionat.