VIDEO | Brighton a câştigat un meci nebun şi a reuşit o performanţă mare! Florin Andone, în faţa unui meci fabulos, pe Wembley

17 mar 2019 11160 afişări Campionate Externe

Brighton, echipa la care este legitimat Florin Andone (25 de ani), s-a calificat dramatic în semifinalele Cupei Angliei, după un meci nebun pe terenul divizionarei secunde Millwall. A fost 2-2 pe parcursul celor 90 de minute, dar echipa din Premier League a mers mai departe după loviturile de departajare şi atacantul român e pus în faţa unui meci de gală în careul de aşi, cu Manchester City, pe legendarul stadion Wembley.

Londonezii au condus prin golurile marcate de Alex Pearce şi Aiden O'Brien în minutele 70 şi 79, dar ”pescăruşii” au egalat dramatic, cu două reuşite în minutele 88 şi 90+5, semnate de Jurgen Locadia şi Solomon March. Millwall a încheiat meciul în zece oameni, după ce Ferguson a văzut cartonaşul roşu în minutul 119.

VIDEO CU GOLURILE PARTIDEI MILLWALL - BRIGHTON

Florin Andone nu a evoluat pentru cei de la Brighton din cauza unei accidentări, motiv pentru care selecţionerul Cosmin Contra nu l-a convocat pentru ”dubla” României cu Suedia şi Insulele Feroe.

Cu 33 de puncte, Brighton ocupă locul 15 în Premier League, la cinci în faţa celor de la Cardiff, echipa de pe ultimul loc retrogradabil. Pentru ”pescăruşi” urmează duelul cu Southampton.

• Manchester City va fi adversara lui Brighton din cadrul semifinalelor. Watford şi Wolverhapton vor juca în celălalt meci.