Victorie de şase puncte! Lucescu şi Raţ îşi continuă marşul în Ucraina după încă un meci mare în faţa rivalei de la Dinamo Kiev

3 sep 2012 125 afişări Campionate Externe
Victorie de şase puncte! Lucescu şi Raţ îşi continuă marşul în Ucraina după încă un meci mare în faţa rivalei de la Dinamo Kiev Victorie de şase puncte! Lucescu şi Raţ îşi continuă marşul în Ucraina după încă un meci mare în faţa rivalei de la Dinamo Kiev

Echipa lui Mircea Lucescu şi Răzvan Raţ a câştigat aseară derby-ul campionatului Ucrainei

"Minerii" au deja un avans de şase puncte faţă de Dinamo, după numai opt etape disputate

Şahtior îşi continuă marşul triumfal în Ucraina, după ce a obţinut aseară cea de-a opta victorie consecutivă în acest debut de sezon, din tot atâtea etape. Ultima victimă a "minerilor" a fost chiar marea adversară Dinamo Kiev, pe care echipa lui Lucescu a învins-o cu scorul de 3-1.

Campioana Ucrainei a avut însă emoţii. Deşi a deschis scorul prin Kucher, Şahtior, la care Raţ a jucat tot meciul, s-a văzut egalată la ultima fază a primei reprize de Iarmolenko, care a marcat primul gol din istoria lui Dinamo Kiev pe "Donbass Arena". Însă gazdele au revenit în partea secundă. Mai întâi prin Kucher, eroul partidei, şi apoi prin Luiz Adriano, care a stabilit scorul final în minutul 81. După opt etape, Lucescu are deja şase puncte în faţa lui Dinamo. Un avans care s-ar putea dovedi deja decisiv în economia campionatului.