Unde a ajuns românul Cristian Ponde, ”perla” lui Sporting Lisabona, cu 30 de prezenţe la naţionalele de juniori ale Portugaliei

21 mai 2019 5962 afişări Campionate Externe

Cristian Ponde (24 de ani) a ajuns în Ucraina, la Karpaty Lvov, după experienţa la Sporting Lisabona, unde a trecut pe la toate secţiile de juniori. Românul născut în Făureşti, Maramureş, s-a mutat în Portugalia împreună cu familia sa în 2003, iar în 2011 a primit cetăţenia.

Acesta a evoluat chiar şi pentru reprezentativele U17, U18 şi U19 ale lusitanilor, pentru care a strâns 29 de partide şi a marcat 11 goluri. Echipa a doua a lui Sporting Lisabona l-a împrumutat pe Ponde la Covilha, în sezonul 2016-2017, iar la începutul acestui sezon, atacantul a ajuns liber de contract în Ucraina, la Karpaty Lvov.

Cu şase reuşite în campionat, Ponde este al doilea golgheter al echipei, primul fiind Marian Shved (21 de ani), cu 14 reuşite. Cu trei etape înainte de finalul play-out-ului din Ucraina, Karpaty este pe locul zece, ce asigură prezenţa la barajul pentru rămânerea în prima ligă.

Ponde a marcat chiar în ultima etapă din play-out-ul Ucrainei, în victoria celor de la Karpaty cu Desna, scor 2-0. Acesta a deschis scorul în minutul 52, la un minut distanţă după ce echipa sa a rămas în zece oameni după eliminarea lui Karim Yoda, fostul jucător al Astrei.