Un nou sezon, aceeaşi campioană! Bayern a ajuns la 6 titluri consecutive în Bundesliga

7 apr 2018 4948 afişări Campionate Externe

Bayern Munchen a devenit matematic campioana Germaniei, după succesul cu Augsburg, scor 4-1, reuşind să se desprindă la 20 de puncte de Schalke, cu cinci etape înainte de final. Bavarezii au ajuns la 28 de titluri în toată istoria, dar la al şaselea consecutiv.

Gazdele de la Augsburg au sperat că pot strica petrecerea formaţiei antrenate de Jupp Heynckes. Sule a marcat în propria poartă, în minutul 18, dar Bayern a revenit pe tabelă până la pauză. Tolisso a egalat în minutul 32, iar James Rodriguez a punctat pentru 2-1 după alte şase minute. Robben a majorat avantajul bavarezilor în minutul 62, iar atacantul care poartă număruş 2, Wagner, a închis tabela în final.

Bayern a ajuns astfel la şase titluri consecutive şi la 28 în toată istoria sa, record absolut în Bundesliga. Borussia Dortmund a fost ultima echipă care i-a suflat titlul echipei poreclite "FC Hollywood".