Stuttgart pierde dramatic, dar se salvează de la retrogradare. Stuttgart - Wolfsburg 1-2. Maxim a jucat doar 30 de minute

3 mai 2014 3449 afişări Campionate Externe

Stuttgart a fost învinsă dramatic de Wolfsburg (1-2), cu un gol reuşit de Ivica Olic în prelungiri. Şvabii, cu Maxim introdus în minutul 59, sunt salvaţi însă de la retrogradare, cu o etapă înaintea finalului de sezon. Contracandidatele lui Stuttgart, Hamburg şi Nurnberg, au pierdut acasă cu Bayern, 1-4, respectiv Hannover, 0-2, astfel că Maxim şi Compania nu mai pot fi ajunşi din urmă.

FINAL DE MECI. Stuttgat pierde, 1-2, dar se salvează de la retrogradare datorită eşecurilor celor de la Hamburg şi Nurnberg
Min90+2: GOL. Ivica Olic înscrie în prelungiri şi aduce victoria oaspeţilor. Stuttgart - Wolfsbuirg 1-2
Min89: Alex Maxim s-a accidentat şi are nevoie de îngrijiri medicale
Min85:
Este momentul ca Maxim să iasă la rampă, dar şutul lui se loveşte de zidul apărării adverse
Min82: Arthur Boka (Stuttgart) intră în locul lui Daniel Schwaab
Min76: Timo Werner este inlocuit cu Daniel Caligiuri (Wolfsburg)
Min75: Iese Cacau, intră Timo Werner
Min74: Bară Ibrahima Traore
Min63: GOL. Christian Gentner egalează în urma unui contre excelente. Stuttgart - Wolfsburg 1-1
Min59: Intră Maxim, iese Daniel Didavi
Min46: A început repriza secundă
Min45:
PAUZĂ. Stuttgart este în pericol şi are nevoie de un joc mult mai bun în repriza secundă
Min13: GOL. Kevin De Bruyne deschide scorul cu un şut de la marginea careului. Stuttgart - Wolfsburg 0-1

Un punct, de atât mai au nevoie cei de la Stuttgart pentru a salva un sezon catastrofal. Cu două etape înaintea finalului din Bundesliga, şvabii primesc vizita celor de la Wolfsburg, care trag până în ultima clipă la un loc de Champions League.

Stuttgart va încheia sezonul pe terenul campioanei de la Bayern, astfel că ultimul meci jucat acasă nu poate fi ratat, cu atât mai mult cu cât şvabii au şi avantajul meciurilor directe cu Hamburg, contracandidată la salvare (3-3 în tur, 1-0 în retur)