Acasa » Fotbal Extern » Campionate Externe » La Liga » Vinicius jr. a cerut ca Spania să piardă organizarea Cupei Mondiale 2030 din cauza rasismului. Guvernul iberic a reacționat imediat

Vinicius jr. a cerut ca Spania să piardă organizarea Cupei Mondiale 2030 din cauza rasismului. Guvernul iberic a reacționat imediat

Cristian Hitruc
Vinicius jr. a cerut ca Spania să piardă organizarea Cupei Mondiale 2030 din cauza rasismului. Guvernul iberic a reacționat imediat
SURSĂ PRofimediaimages

Viniciu jr. a cerut ca Spania să piardă organizarea Cupei Mondiale 2030 din cauza rasismului, iar guvernul iberic a reacționat imediat și i-a oferit un răspuns fotbalistului.

Jucătorul celor de la Real Madrid a declarat pentru CNN că speră că Spania va evolua și că se vor schimba anumite lucruri când vine vorba de rasism până în 2023.

Guvernul iberic i-a răspuns lui Vinicius jr.

Vinicius jr. a făcut recent mai multe declarații controversate, în care a vorbit despre rasismul existent în Spania. Fotbalistul celor de la Real Madrid a cerut chiar ca ibericii să piardă organizarea Cupei Mondiale din 2030 în cazul în care anumite lucruri nu vor fi puse la punct până atunci.

Guvernul iberic nu a așteptat prea mult și a oferit un punct de vedere în legătură cu declarațiile făcute de starul brazilian. Astfel, Ministrul de Interne din Spania susține că varianta propusă de Vinicius jr. nu poate fi luată în calcul și că Spania este o țară în care respectul pentru diversitate face parte din ADN.

„Singurul lucru pe care vreau să îl spun e că ţara noastră este o ţară în care respectul pentru diversitate face parte din ADN, implicit şi lupta directă împotriva oricărui comportament discriminator”, a declarat Fernando Grand-Marlaska, potrivit mundodeportivo.com.

Reamintim că World Cup 2030 va fi găzduit de Uruguay, Argentina, Paraguay, Spania, Portugalia și Maroc.

Ce a declarat Vinicius jr.

Vinicius jr. unul dintre cei mai importanți fotbaliști de la Real Madrid, a vorbit despre rasism și susține că acest fenomen există și în Spania. Astfel, starul lui Carlo Ancelotti cere să fie luate măsuri urgente pentru ca aceste cazuri să dispară cât mai curând. În cazul în care situația nu se va rezolva, brazilianul crede că Spania ar trebui să piardă organizarea Campionatului Mondial din 2030.

„Avem foarte mult timp până în 2030 ca să progresăm. Sper că Spania poate evolua și înțelege cât de grav este să insulți pe cineva din cauza culorii pielii.

Dacă situația nu se îmbunătățește până în 2030, cred că ar trebui relocată Cupa Mondială, pentru că jucătorii nu se vor simți confortabili sau în siguranță jucând într-o țară unde ar putea fi insultați rasist”, a declarat Vinicius pentru CNN.

Parteneri
Țara care îți dă banii înapoi dacă stai în ambuteiaj. Regula intră în vigoare de azi
Mediafax
GESTUL făcut de soția polițistului Ciprian Verdeș, după ce fiul lor l-a înjunghiat mortal. Ți se rupe sufletul! 😢 💔
Cancan.ro
Presa maghiară anunță un posibil blackout în România. Cât de real este pericolul și ce capcană ascunde iarna viitoare
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Cine este Claudia Dumitru, femeia care i-ar fi cucerit inima lui Rareș Cojoc după divorțul de Andreea Popescu? E cunoscută în lumea mondenă
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Psiholog: – Bulă, înainte să începem terapia, o singură întrebare mai am!
Râzi cu lacrimi
Oamenii de știință au descoperit un virus gigantic care se reproduce într-un mod complet unic
Descopera.ro
ULTIMELE cuvinte rostite de polițistul Ciprian Verdeș, înainte să fie ucis de propriul său fiu 😲
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
Oficial: Data de lansare pentru GTA VI rămâne neschimbată
Go4Games
Dacia plătește chiar și 200.000 de lei angajaților care își dau demisia
Promotor.ro