Final incendiar în „El Clasico!” Barcelona a cerut penalty, iar apoi Real Madrid a fost salvată de bară, la ultima fază a meciului | VIDEO

Real Madrid a câștigat cu scorul de 2-1 în fața Barcelonei, dar catalanii puteau egala în minutul 84, atunci când a avut loc cea mai controversată fază din „El Clasico”. În prelungiri, echipa lui Ronald Koeman a avut o bară.

După o primă repriză modestă, oaspeții au cerut penalty la duelul dintre Braithwaite și Mendy, dar arbitrul Gil Manzano a lăsat jocul să continue și i-a dat cartonașul galben lui Ronald Koeman, pentru proteste.

Duelul dintre Real Madrid și Barcelona a fost Live Video Online pe prosport.ro.

Barcelona a cerut penalty în derby-ul cu Real Madrid și a avut o bară în prelungiri

După ce a redus din diferență prin Mingueza, în minutul 60, Barcelona putea egala în minutul 84, într-un moment în care Real Madrid era în zece oameni: Braitwhaite a fost tras discret de Mendy, în condițiile în care atacantul nu mai putea să ajungă la minge.

Oaspeții au cerut penalty, Ronald Koeman a fost chiar vehement, dar jocul a fost lăsat în cele din urmă să continue, după ce faza a fost revăzută în cabina VAR.

Apoi, la ultima fază a meciului, Moriba a trimis în bară, Real Madrid a scăpat de încă un moment dificil și Barcelona a pierdut trei puncte mari în cursa pentru titlu.

Pe finalul primei reprize, Leo Messi a fost aproape de un gol antologic cu o execuție fabuloasă direct din corner, care a lovit bara lui Courtois, iar apoi starul Barcelonei a ratat încă o ocazie mare și argentinianul a strâns deja șapte meciuri fără vreun gol în „El Clasico”.

Barcelona – Real Madrid | Echipele de start:

Real Madrid: Courtois – Lucas, Militao, Nacho, Mendy – Casemiro, Valverde, Modric, Kroos – Vinicius, Benzema

Barcelona: Ter Stegen – Dest, Araujo, Lenglet, Mingueza, Alba – Busquets, Pedri, De Jong – Messi, Dembele