Acasa » Fotbal Extern » Campionate Externe » La Liga » Carlo Ancelotti, devastat după Real Madrid – FC Barcelona 2-5: „E o noapte dură, o mare decepție”

Carlo Ancelotti, devastat după Real Madrid – FC Barcelona 2-5: „E o noapte dură, o mare decepție”

Cristian Hitruc
12 ian. 2025, 23:55, La Liga
Carlo Ancelotti, devastat după Real Madrid - FC Barcelona 2-5: „E o noapte dură, o mare decepție”
SURSĂ Profimediaimages 12.01.2025

Carlo Ancelotti a fost devastat după ce Real Madrid a pierdut finala Supercupei Spaniei, scor 5-2, în fața celor de la FC Barcelona.

Antrenorul madrilenilor și-a găsit cu greu cuvintele după meci și s-a arătat extrem de dezamăgit de rezultat dar și de jocul prestat de echipa lui.

Carlo Ancelotti, devastat după umilința cu Barcelona

Real Madrid a pierdut de o manieră incredibilă partida cu FC Barcelona din finala Supercupei Spaniei, scor 5-2. La finalul meciului, Carlo Ancelotti a vorbit despre jocul prestat de elevii săi și s-a arătat extrem de dezamăgit de rezultat dar și de felul n care a arătat echipa pe care o conduce.

„Nu pot să spun prea multe acum. Sunt trist, la fel cum sunt toți fanii noștri. E o noapte dură. Este o mare decepție, așa este. Dar trebuie să avem răbdare, să așteptăm, nu mai e nimic altceva de făcut. Ne-am apărat prost și asta ne-a costat foarte mult, pentru că au găsit cu ușurință calea spre gol. În prima repriză nu am jucat fotbal, am profitat de câteva mingi lungi dar nu acesta a fost planul.

A fost o idee, dar nu a fost planul. Trebuie să mergem acasă. Trebuie să ne gândim bine la acest meci și să ne pregătim pentru următoarea partidă. Da, sunt de acord, Mbappe a fost cel mai bun”, a spus Carlo Ancelotti, la finalul meciului cu FC Barcelona.

Cum a arătat El Clasico la Jeddah

Chiar dacă Real Madrid a deschis scorul rapid, în minutul 5, prin Mbappe, catalanii au revenit rapid în meci și au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj în minutul 22, prin golul marcat de Lamine Yamal. În minutul 36, trupa pregătită de Hansi Flick a reușit să preia conducerea și a marcat pentru 2-1, prin Lewandowski, care a profitat de un penalty comis de Camavinga. Fotbalistul francez a avut o intrare neglijentă în propriul careu, cu talpa, asupra lui Gavi, iar centralul a dictat punctul cu var.

Catalanii au mai lovit de două ori până la pauză: în minutul 39, prin Raphinha, și în minutul 45+10, prin Balde. Astfel, scorul după primele 45 de minute era de 4-1.

Startul reprizei secunde le-a aparținut tot catalanilor. În minutul 48 au mai lovit o dată, prin Raphinha, care a dus scorul de 5-1.

În minutul 56, Szczesny a fost eliminat după ce l-a faultat pe Mbappe la marginea propriului careu. Lovitura liberă obținută de starul francez a fost executată de Rodrygo, care a dus scorul la 5-2. Chiar dacă a jucat aproape o repriză întreagă în superioritate numerică, trupa lui Carlo Ancelotti nu a reușit să mai marcheze.