Show total în Serie A! 22 de goluri în patru meciuri care nu anunţau nimic. Roma a condus cu 3-0 şi a fost egalată dramatic. Cum arată clasamentul după o etapă de-a dreptul nebună

27 ian 2019 3111 afişări Campionate Externe

Ziua de duminică ne-a oferit meciuri de cinci stele în Serie A. În primele patru jocuri ale zilei s-au marcat 22 de goluri. Lucru neobişnuit pentru prima ligă din "Cizmă". Răsturnările de scor şi controversele au completat tabloul.

Ziua a început cu Chievo Verona - Fiorentina, meci câştigat de oaspeţi cu 4-3. Două penalty-uri, o eliminare şi o decizie ciudată a VAR au făcut ca meciul să fie unul de-a dreptul spectaculos. Puteţi citi pe larg AICI despre desfăşurarea jocului de pe "Bentegodi". Au urmat trei jocuri programate pentru ora 16:00: Atalanta - AS Roma, Bologna - Frosinone şi Parma - SPAL. La ultimul, pe banca oaspeţilor s-a aflat şi românul Ricardo Farcaş (18), care a fost transferat de SPAL de la Ajax Amsterdam.

Frosinone s-a impus categoric la Bologna, scor 4-0, într-un meci în care gazdele au evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 13. Cele două rămân pe primele poziţii retrogradabile, în timp ce Chievo e "lanterna roşie". Empoli e prima echipă aflată deasupra liniei, cu 17 puncte. Bolonga are 14, Frosinone 13, iar Chievo 8, după ce a început sezonul cu -3.

AS Roma a condus cu 3-0 la Bergamo, în confruntarea cu Atalanta, însă gazdele au avut puterea să revină pe tabelă. Dzekp cu o dublă şi El Shaarawy au marcat în primele 40 de minute, iar totul părea că decurge conform planului pentru oaspeţi. Castagne, Toloi şi Duvan Zapata au reuşit să înscrie pentru o revenire de senzaţie a gazdelor, care rămân în lupta pentru locurile de Liga Europa. Roma putea reveni pe locul 4, peste AC Milan, dacă învingea la Bergamo. În urma acestui egal, formaţia din Capitală rămâne pe 5, la un punct de AC Milan.

Cu Ricardo Farcaş pe bancă, SPAL a produs surpriza la Parma. Ingelese a marcat cele două goluri ale gazdelor în minutul 11 şi 53, dar SPAL a întors scorul în ultimele 20 de minute. Valoti, Petagna şi Fares au marcat pentru un incredibil 3-2, astfel că SPAL a obţinut primul succes după 11 etape consecutive fără victorie. Parma se putea apropia de locurile de Liga Europa, dar în urma acestei înfrângeri rămâne pe 11, cu 28 de puncte. SPAL a urcat pe 13, cu 21 de lungimi. Duminică se vor mai disputa meciurile FC Torino - Inter, de la 19:00, şi Lazio - Juventus, de la 21:30.