Schimbare de lider în Premier League. City a egalat cel mai mare scor al sezonului contra lui Southampton: doar Sterling a contribuit la patru goluri

• Publicat:
  • Actualizat:

Manchester City a călcat-o în picioare pe Southampton, duminică, scor 6-1, și a devenit noul lider din Premier League, profitând de egalul lui Liverpool, 1-1 cu Arsenal, în deplasare. Raheem Sterling, cu două goluri și două pase decisive, a fost eroul victoriei prin care trupa lui Pep Guardiola a egalat cel mai mare scor al acestei stagiuni.

Și așa condamnată să piardă pe Etihad Stadium, Southampton a început cum nu se poate mai prost, iar fundașul olandez Wesley Hoedt și-a marcat în propria poartă (minutul 6). Până la pauză, Aguero cu golul 150 în Premier League, din pasa lui Sterling (12), David Silva (minutul 18) și Sterling, din pasa lui Aguero (minutul 45+2) au mai marcat trei goluri, iar singura veste bună pentru fosta echipă a lui Gardoș a fost golul lui Danny Ings, din penalty, venit la 0-3.

După pauză, Sterling și-a continuat recitalul cu un gol pe contraatac, tot din pasa lui Aguero, iar coșmarul „sfinților” s-a terminat abia în minutul 90+1, când Sterling i-a pasat lui Sane, iar neamțul a închis meciul cu un șut la colțul scurt, cu stângul.

Câștigătoare pentru a doua oară în sezon cu 6-1, după meciul cu Huddersfield, din etapa a doua, City o detronează pe Liverpool din fruntea clasamentului, având 29 de puncte din nouă victorii, două egaluri, 33 de goluri marcate și patru primite. Echipa lui Klopp are 27 de puncte, opt victorii, trei egaluri, 21 de goluri și cinci primite și poate fi egalată de Chelsea, dacă londonezii câștigă meciul cu Crystal Palace, de pe Stamford Bridge. La subsolul clasamentului, Southampton e doar pe 16, cu șapte puncte din 11 etape.