Rangers a rupt blestemul! Trupa lui Steven Gerrard a triumfat în derby-ul "Old Firm", contra lui Celtic, după o pauză de 6 ani. Dorin Goian a fost pe teren la ultima victorie a "ursuleţilor de pluş"

29 dec 2018 3998 afişări Campionate Externe

Rangers a învins Celtic în derby-ul "Old Firm", scor 1-0, în etapa cu numărul 21 din prima ligă a Scoţiei. Este primul succes al "ursuleţilor de pluş", după o pauză de şase ani. Dorin Goian a fost pe teren ultima oară când Rangers a învins Celtic. De asemenea, Rangers a pus capăt unei serii de zece meciuri fără victorie, în campionat, în faţa rivalilor din Glasgow.

Unicul gol al partidei de pe "Ibrox" a fost marcat în minutul 30, de Ryan Jack. Kent a pătruns în careu din flancul stâng, a scos la 12 metri, iar Jack a pus latul pentru 1-0. Mingea a trecut printre picioarele lui Scott Brown şi s-a oprit în poarta apărată de Gordon. Mijlocaşul lui Celtic a deviat uşor balonul, iar Gordon nu a mai putut face nimic. Rangers a controlat partida şi a oferit cea mai solidă performanţă din acest sezon, astfel că victoria e cât se poate de meritată.

De menţionat faptul că antrenorul lui Celtic, Brandon Rodgers, a fost tehnicianul lui Liverpool în trecut şi l-a avut sub comanda sa pe Steven Gerrard.

Video cu golul marcat de Rangers

În urma acestui rezultat, Rangers a egalat-o pe Celtic în fruntea clasamentului. Cele două rivale au câte 42 de puncte în acest moment. Kilmarnock completează podiumul, cu 38 de puncte. Celtic are însă un meci în minus.