Primele scântei între Guardiola şi Mourinho în acest sezon. Declaraţie surprinzătoare făcută de Pep după victoria cu Bournemouth

17 sep 2016 18063 afişări Campionate Externe

Manchester City a învins-o pe Bournemouth cu 4-0, însă Pep Guardiola spune că a fost cel mai tare adversar pe care l-a întâlnit în acest sezon. Asta la doar o săptămână distanţă de la derby-ul cu United, când s-a impus cu 2-1 în faţa echipei conduse de Jose Mourinho.

”Cetăţenii” au un parcurs impecabil cu Pep Guardiola pe bancă. Jucătorii lui City s-au adaptat foarte rapid la filosofia lui Pep Guardiola şi par de neoprit în acest sezon. Mai mult, câştigă la scor aproape fiecare partidă. În această etapă, victima s-a numit Bournemouth. Şi de această dată, City s-a impus la scor, 4-0.

Însă Pep Guardiola spune că Bournemouth a fost cel mai dificil adversar pe care l-a avut până acum. Asta deşi week-end-ul trecut a jucat cu Manchester United, meci câştigat cu 2-1 chiar pe Old Trafford. Atunci, jucătorii lui Jose Mourinho au trecut de mai multe ori pe lângă egalare, în repriza a doua.

”Bournemouth a fost cea mai bună echipă împotriva căreia am jucat până acum, ne-au creeat mai multe probleme când au avut minge faţă de celelalte echipe, care au jucat cu mingi lungi. Au căutat să joace fotbal şi pressingul nostru n-a mers perfect în prima repriză. Am muncit mult să jucăm bine. Bournemouth a fost cea mai bună echipă din cele cinci meciuri pe care le-am jucat, deci sunt foarte mulţumit”, a declarat Pep Guardiola.

City s-a impus cu 4-0 graţie golurilor marcate de Kevin De Bruyne (15), Iheancho (25), Sterling (48) şi Gundogan (66). Nolito a fost eliminat în minutul 86.